Sztuka online: Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu - Bibliotekarz Lubuski

Sztuka online: Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

filhFilharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu należy do czołowych instytucji muzycznych w kraju. Swymi początkami sięga 1954 roku, kiedy to została powołana do życia Wrocławska Orkiestra Symfoniczna, cztery lata później awansowała do statusu Państwowej Filharmonii.

Jej kolejnymi dyrektorami byli: Adam Kopyciński (1954-1961), Radomir Reszke (1961-1963), Włodzimierz Ormicki (1963-1965), Andrzej Markowski (1965-68), Tadeusz Strugała (1969-1980), Marek Pijarowski (1980-2001), Lidia Geringer d'Oedenberg (2001-X 2005). Obecnie dyrektorem jest Andrzej Kosendiak.

W 1968 roku Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej otrzymała we Wrocławiu własną siedzibę, w której rezyduje do dzisiaj. W jubileusz swojego 40-lecia Filharmonia otrzymała zaszczytne imię najwybitniejszego polskiego kompozytora od czasów Szymanowskiego - Witolda Lutosławskiego.

Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego jest jedną z najaktywniejszych instytucji muzycznych w Polsce. Stworzyła trzy festiwale mające już za sobą wieloletnią tradycję: Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova" (od 1962 roku), Dni Muzyki Organowej (1964 rok) poszerzone po pięciu edycjach o klawesyn (1968) i przemianowane na Dni Muzyki Organowej i Klawesynowej (odbywały się do 1978 roku) oraz Międzynarodowy Festiwal Oratoryjno-Kantatowy "Wratislavia Cantans" (od 1966 roku). Była również przez szereg lat współorganizatorem Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju (1960-72).

Działalność Artystyczna Filharmonii to koncerty symfoniczne, oratoryjno-kantatowe, kameralne oraz liczne recitale wybitnych wirtuozów z całego świata. Orkiestra koncertowała z solistami i dyrygentami o europejskiej i światowej sławie, takimi jak: Kirył Kondraszyn, Carlos Paita, Pierre Colombo, Carlo Zecchi, Henryk Czyż, Witold Rowicki, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord, Witold Małcużyński, John Ogdon, Michael Ponti, Gina Bachauer, Stefan Askenaze, Grigorij Indjić, Sidney Harth, Eugene Sarbu, Krystian Zimerman, Eugene Indjić, Borys Pergamenszczikow, Thomas Martin, John Edward Kelly, Konstanty Andrzej Kulka, Garrick Ohlsson. Gośćmi jej estrady byli też Elisabeth Schwarzkopf i Witold Lutosławski. Zdołała też sprowadzić do Wrocławia wiele renomowanych zespołów zagranicznych, w tym orkiestr angielskich, "Gewandhaus" z legendarnym Konwitschym, słynną orkiestrę Baraszaja, najlepsze kwartety smyczkowe z "La Salle" na czele. Z roku na rok zwiększa się zasięg krajów, z których przyjeżdżają artyści na występy gościnne do wrocławskiej Filharmonii. Poza artystami z Europy i Stanów Zjednoczonych występowali muzycy z Japonii, Chin, Korei, Malajew, Egiptu, Meksyku, Argentyny i Kuby. Stopniowo też powiększa się zasięg krajów, w których koncertuje Orkiestra. Jej dotychczasowe tournées objęły ponad 200 miast zagranicznych, a dała poznać się we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Belgii, Austrii, Holandii, Rosji, Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i w Czechach. Orkiestra ma na swoim koncie nagrania telewizyjne, radiowe i płytowe. Tradycyjnie też bierze udział w takich festiwalach muzycznych jak Chopinowski w Dusznikach, Warszawska Jesień oraz dolnośląskich: w Szczawnie, Lądku i Kudowie Zdroju.

Intensywna praca nad wszechstronnym repertuarem, wysoki poziom artystyczny oraz pozyskiwanie cyklami "Filharmonia dla Młodych" i "Filharmonia Familijna" kolejnych roczników melomanów, zapewnia sobie stały dopływ zachęconych do muzyki poważnej słuchaczy.

Od sierpnia 2006 roku Filharmonia im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu prowadzi działalność 5 zespołów artystycznych: Orkiestry Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego, Chóru Filharmonii im. Witolda Lutosławskiego, Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, Kwartetu Lutosławskiego oraz Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.
źródło: culture.pl

NARODOWE FORUM MUZYCZNE: https://www.nfm.wroclaw.pl/nfm/historia