Biblioteko! Jesteś EKO! - Bibliotekarz Lubuski

Biblioteko! Jesteś EKO!

32Pod takim hasłem Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach realizowała projekt, na który otrzymaliśmy grant z Fundacji Santander.

Pomysł był innowacyjny. Chcieliśmy zamontować w naszej Bibliotece ściany z mchu, aby uczynić z niej miejsce przyjazne, dobrze wpływające na przebywające w nim osoby. Skonsultowaliśmy pomysł z dyrektorem Oddziału Santander Bank w Żarach i po otrzymaniu grantu ruszyliśmy z realizacją zadania. O tym za chwilę…

Na początek krótko o walorach ścian z mchu. Na świecie jedną z najbardziej spektakularnych konstrukcji tego typu znajdziemy w Londynie. Ściana z mchu jest antystatyczna, czyli nie przyciąga kurzu. Najważniejsze zalety tzw. żywych ścian:

1.Zmniejszają poziom hałasu.

2. Redukują poziomu CO2, podwyższają zawartość tlenu i poprawiają jakość powietrza.

3. Rośliny redukują poziom stresu i zapewniają spokojniejszą atmosferę.

4. Zatrzymują pyły i szkodliwe mikroorganizmy.

W naszym mieście takie miejsca są szczególnie potrzebne ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza. Ekoprojekt wpisał się w ogólną zmianę aranżacji przestrzeni w Bibliotece, na którą pozyskaliśmy środki w ubiegłym roku. Dzięki pomocy naszych czytelników otrzymaliśmy 50000 zł z Budżetu Obywatelskiego na zakup nowych regałów. Dokupiliśmy też nowe elementy wyposażenia. Dzięki temu możemy pochwalić się nie tylko pięknym nowoczesnym wnętrzem, ale przede wszystkim dobrze wpływającym na zdrowie wnętrzem Wypożyczalni Ogólnej. We wrześniu zrobiliśmy oficjalne otwarcie Wypożyczalni Ogólnej.

Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w nasz projekt. I serdecznie zapraszamy do EKO-Biblioteki.

Miejska Biblioteka Publiczna  w Żarach