Pamiętaliśmy o naszym wyjątkowym Solenizancie - Bibliotekarz Lubuski

Pamiętaliśmy o naszym wyjątkowym Solenizancie

Noorwid24 września br. swoje prawie okrągłe, bo 199. urodziny, obchodziłby Cyprian Kamil Norwid, człowiek znany z wielu płaszczyzn artystycznych – poeta, prozaik, dramatopisarz, eseista, grafik, rzeźbiarz, malarz i filozof. Zielonogórzanom znany również jako patron Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej.

To był piękny dzień dla Biblioteki Norwida, w której od samego rana trwały wielkie przygotowania – dmuchanie balonów, przystrajanie holu oraz poszczególnych działów bibliotecznych, jak również dekorowanie pomnika patrona, mieszczącego się przed wejściem do książnicy. Nim pierwsi czytelnicy przekroczyli próg gmachu, wszystko było już dopięte na ostatni guzik, a wnętrze biblioteki nabrało uroczystego, urodzinowego charakteru. Przechodząc przez parter budynku, dało się usłyszeć poezję Norwida w wykonaniu Stana Borysa. Co więcej, każdy z czytelników i pracowników mógł sięgnąć do szklanego naczynia, w którym znajdowały się wybrane aforyzmy Norwida, będące swoistego rodzaju przesłaniem od poety w dniu jego urodzin.

W tej kolorowej i radosnej atmosferze można było zauważyć lokalne media, które zainteresowały się akcją oraz przechodniów, chętnie fotografujących się z Cyprianem Kamilem Norwidem, na którego szyi dumnie prezentowała się bordowa mucha. O urodzinach patrona dowiedział się również internet, ponieważ z inicjatywy WiMBP utworzony został facebookowy konkurs na najpiękniejsze życzenia dla poety. Internauci zamieszczali więc zdjęcia oraz treści związane z urodzinami. Spośród wszystkich komentarzy biblioteczne jury wybrało jedno zwycięskie i cztery wyróżnione, które nagrodzone zostały zestawami książek.

Jesteśmy pewni, że o urodzinach naszego patrona nie zapomnimy również w 2021 roku, a warto zaznaczyć, że będzie to rok wyjątkowy, bo upamiętniający 200. urodziny samego zainteresowanego. Co prawda nie możemy jeszcze zbyt wiele zdradzić, ale jedno jest pewne – mamy już plany, które z pewnością wcielimy w życie, a Wam na pewno spodoba się to, co wymyśliliśmy.

Aleksandra Kucza