Światowy Dzień Poczty, Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów w Lesznie Górnym - Bibliotekarz Lubuski

IMG 0054Czasem na poczcie ludzie się tłoczą.
Tak, że aż trudno uwierzyć oczom.
Pierwszy na wagą kładzie dwie paczki
Drugi do listów przykleja znaczki.
Trzeci wysyła list polecony.
Czwarty — telegram pilny do żony.
Piąty pieniądze wpłaca na konto.
Szósty zadzwonić chce do Toronto.
Siódmy zapomniał po co tu przyszedł,
więc usiadł w kącie i wierszyk pisze.

M.Brykczyński

9 października – to Światowy Dzień Poczty, Znaczka Pocztowego oraz Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. Jest to kolejne z nietypowych świąt, które znajduje się w kalendarzu uroczystości szkolnych. Święto to zachęca do refleksji nad tym odchodzącym w przeszłość sposobem komunikowania. Dziś łatwiej jest wysłać sms-a lub e - maila niż kopertę z kolorowym znaczkiem i ręcznie zapisaną kartką w środku. Chcąc pielęgnować tę piękną tradycję pisania listów, nauczycielki klasy II i III, pani Krystyna Azarko i pani Anna Dudra - Światowska we współpracy z panią Andżeliką Przysiężną, pracownikiem filii bibliotecznej w Lesznie Górnym zorganizowały zajęcia, podczas których dzieci mogły doświadczyć, jak ważne jest pisanie listów.

Po wprowadzeniu uczniów w tematykę i cel zajęć uczniowie klas II - III przygotowali własne znaczki okolicznościowe. Każdy zrobiony przez siebie znaczek mogli zabrać do domu. Następnie wspólnie stworzyliśmy duży list, na którym znalazł się wierszyk „Na Poczcie” autorstwa M. Brykczyńskiego zaadresowany do Pracowników Poczty Polskiej. Z gotowym listem, życzeniami oraz słodkim upominkiem udaliśmy się do Urzędu Pocztowego w Lesznie Górnym, by osobiście złożyć życzenia i przekazać upominek.

Pani Katarzyna Skalska - pracownik Urzędu Pocztowego była mile zaskoczona i przyjęła dzieci bardzo ciepło.

Krystyna Azarko