Klimat czytania we Wschowie - Bibliotekarz Lubuski

Klimat czytania we Wschowie

IMG 5575Tegoroczna Noc Bibliotek, przebiegała pod hasłem „Klimat na czytanie”. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie, wspólnie z Czytelnikami, stworzyła Drzewo Cytatów.

Poprosiliśmy mieszkańców, by przesłali nam swoje ulubione cytaty lub powiedzenia związane z czytaniem i  biblioteką. Wydrukowaliśmy je na kolorowych kartkach i zawiesiliśmy na akacji znajdującej się na bibliotecznym dziedzińcu. Po Nocy Bibliotek cytatami przyozdobiliśmy regały z książkami w Wypożyczalni dla Dorosłych, tak by można było swobodnie je przeczytać. Osoby, które wzięły udział w naszej akcji zostały nagrodzone drobnymi upominkami.

Drugą inicjatywą była wystawa książek związanych z ochroną środowiska „Czytaj i bądź eko!”. W  gablotach znajdujących się w holu biblioteki przez cały tydzień prezentowaliśmy pozycje dotyczące tej tematyki, które można odnaleźć w naszych zbiorach.

W planach były jeszcze zajęcia dla uczniów klas I-III szkół podstawowych „Okaż kulturę i chroń naturę”, podczas których przewidziany był escape room „Porządki w Gatunkowie” oraz ekologiczny tor przeszkód, który dzieci pokonywać miały przy pomocy interaktywnych robotów Photnów. Niestety sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że w przeddzień sobotnich wydarzeń musieliśmy z nich zrezygnować. Każdy z zapisanych uczestników otrzymał jednak mailowo link do domowej projekcji filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”. Link z hasłem rozsyłany był również do wszystkich chętnych osób, które zgłosiły się na maila.

Dominika Jankowiak