Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Urodzili się... 20 października: Ada Fijał - Bibliotekarz Lubuski

Urodzili się... 20 października: Ada Fijał

addaAda Fijał to polska aktorka i piosenkarka. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie a także stomatologię na Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ada Fijał zadebiutowała w październiku 2004 roku w teatrze Fundacja Starego Teatru w Krakowie. Aktorka współpracowała również z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

 

Ada Fijał pracowała jako dziennikarka w TVP Kraków. Aktorka była pogodynką i prowadziła program "TV Lato". Ada Fijał dwukrotnie brała udział w Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jest również laureatką Złotego Liścia Retro podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Warszawie za projekt "Klub Retro". Ada Fijał i Joanna Horodyńska prowadziły w Polsat cafe program "Gwiazdy na dywaniku", w którym oceniały kreacje celebrytów. Dwa razy wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Ada Fijał to artystka, której talent wyróżniono i nagrodzono Złotym Liściem Retro za projekt "Klub Retro". Miało to miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Warszawie. W latach 2012-2013 Ada Fijał prowadziła razem z stylistką Joanną Horodyńską program "Gwiazdy na dywaniku" w Polsat Cafe. W 2002 roku ukazał się debiutancki album Ady Fijał "Ninoczka", na którym znalazło się 12 utworów. Aktorka wielokrotnie pojawiała się w polskich serialach. Można było podziwiać ją m.in. w "Samym życiu", "Klanie", "Na Wspólnej", "Barwach szczęścia" czy "Majce".

źródło: plejada.pl

Ada Fijał (ur. 20 października 1976 w Krakowie) – polska aktorka oraz osobowość medialna. Mimo, że wydała studyjny album zatytułowany Ninoczka, to podkreśla, że nie jest piosenkarką.

Wykształcenie

Ukończyła I LO im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Jest absolwentką krakowskiej PWST (2002), a także stomatologii Collegium Medicum UJ w Krakowie (2000).

Kariera

Ada Fijał w finale krajowych eliminacji eurowizyjnych, 2011

W teatrze debiutowała w 2002. 9 października 2004 wystąpiła premierowo w teatrze Fundacja Starego Teatru, odgrywając rolę Klary w spektaklu Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę. Współpracowała z Fundacją Starego Teatru w Krakowie (2004–2005) i z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (2006–2007).

W latach 2007–2010 była dziennikarką w TVP Kraków, w którym prowadziła Pogodę, a także program TV Lato.

W 2007 została nagrodzona Złotym Liściem Retro na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Warszawie za projekt „Klub Retro”. Dwukrotnie wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 2010 z piosenką „Prysły zmysły”, wykonaną w duecie z Krystianem Krzeszowiakiem, wystąpiła podczas koncertu utworów z repertuaru Kabaretu Starszych Panów Piosenka jest dobra na wszystko w ramach 47. KFPP. W 2013 na 50. KFPP wykonała, wspólnie z aktorami Anną Dereszowską i Maciejem Zakościelnym, wiązankę piosenek grupy 2 plus 1.

14 lutego 2011 z piosenką „Hot Like Fire” wzięła udział w polskich preselekcjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. W finale selekcji zajęła szóste miejsce. 13 czerwca 2011 wydała swój debiutancki album studyjny, zatytułowany Ninoczka, który promowany był przez singiel „Rebeka tańczy tango”.

W latach 2012–2013 razem z Joanną Horodyńską prowadziła program Gwiazdy na dywaniku, emitowany w telewizji Polsat Café. Z programu odeszła po zakończeniu wiosennego sezonu 2013.

W 2014 odebrała nagrodę „Gwiazda stylu” w plebiscycie Plejada Top Ten. W 2016 była nominowana do zdobycia statuetki Plejady w kategorii „Gwiazda sieci” podczas Wielkiej Gali Gwiazd Plejady.

Od 6 marca do 24 kwietnia 2015 brała udział w trzeciej, emitowanej przez telewizję Polsat, edycji programu Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami. Jej partnerem tanecznym był Krzysztof Hulboj, z którym odpadła w siódmym odcinku, zajmując 6. miejsce.

Od jesieni 2018 prowadziła program Stylowa Odnowa w TVN Style. Natomiast od lata 2019 zasiada w jury programu Shopping Queen (Polsat Café).

źródło:wikiwand.com

CIEKAWOSTKI:

  • W 2000 roku ukończyła studia stomatologiczne w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie (Polska), zaś w 2002 roku została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (PWST) w tym samym mieście.

  •  W 2011 roku wystąpiła w teledysku "Rollin' with you" zespołu Afromental.

źródło: filmweb.pl

fot. plus.polskatimes.pl

 

opracowała: Agnieszka Sobiak