Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Urodzili się... 18 grudnia: Steven Spielberg - Bibliotekarz Lubuski

Urodzili się... 18 grudnia: Steven Spielberg

cahalloffame inductee stevenspielberg 1800x2560Reżyser wszechstronny, scenarzysta i producent filmowy - Steven Spielberg.

1. Życiorys i biografia Stevena Spielberga

Steven Spielberg przyszedł na świat 18 grudnia 1946 roku w mieście Cincinnati w stanie Ohio w USA. Uznawany jest za najwybitniejszego reżysera wszech czasów. Zajmuje się również produkcją filmową oraz przygotowywaniem scenariuszy.

2. Dzieciństwo i młodość

Rodzina Spielberów miała żydowskie pochodzenie. Jego matka Lei Posner-Adler prowadziła restaurację, była również pianistką, ojciec, Arnold Spielberg, pracował w sektorze komputerowym. Po rozwodzie rodziców Steven zamieszkał z ojcem w Kalifornii, gdzie ukończył szkołę średnią. Na Uniwersytecie Stanu Kalifornia rozpoczął również studia, co ciekawe była to anglistyka. Steven nigdy nie ukończył żadnej szkoły związanej z reżyserią, czy produkcją filmową – wszystkiego nauczył się samodzielnie.

3. Praca reżysera

Swój pierwszy film nakręcił jeszcze jako kilkunastolatek, był to Firelight. Jednak to dzięki krótkometrażowemu Amlblin' (1968 r.) zainteresowało się nim Universal Studio. Tam początkowo zajmował się produkcją seriali telewizyjnych, praca ta pochłonęła go do tego stopnia, że zawiesił naukę.

Za jego pełnoprawny debiut filmowy uznaje się Pojedynek na szosie. Prawdziwą sławę przyniósł mu dopiero trzeci thriller z 1975 roku – Szczęki, który zarobił 470 milionów dolarów (doczekał się aż trzech części). Kolejne produkcje Spielberga również były doceniane przez publiczność i krytyków. Jego pierwszy film science fiction Bliskie spotkania trzeciego stopnia (1977 r.) zdobył dwa Oscary (za zdjęcia oraz nagrodę specjalną za montaż efektów dźwiękowych). Z kolei E.T. (1982 r.) przyniósł mu pierwszą nominację do Oscara w kategorii najlepszy reżyser (film zdobył aż cztery statuetki). Dopiero, ku zaskoczeniu publiczności, w 1985 roku Spielberg nakręcił swój pierwszy dramat: Kolor purpury

Wśród jego najbardziej znanych filmów należy wymienić Park Jurajski z 1993 roku, który stał się jednym z najbardziej znanych filmów lat 90. oraz serię przygód archeologa Indiany Jonesa z niezapomnianym Harrisonem Fordem w roli głównej.

Swojego pierwszego Oscara otrzymał za reżyserię Listy Schindlera (1993 r.) dramatu wojennego, opartego na prawdziwej historii krakowskich Żydów ocalonych przez Oskara Schindlera (niemieckiego przedsiębiorcę, którego fabryka działała w Krakowie – obecnie znajduje się tam muzeum). Natomiast drugą w karierze statuetkę przyznano mu w 1998 roku za reżyserię Szeregowca Rayana

Często pracuje z Tomem Hanksem oraz Christianem Bale’m, muzykę do jego filmów tworzy najczęściej John Wiliams, a zdjęcia Janusz Kamiński. 

4. Dreamworks

Od 1984 roku jest właścicielem Amblin Entertainment, która odpowiada za produkcję wielu hollywoodzkich przebojów. Z kolei w 1994 roku wraz z Davidem Geffenem i Jeffreyem Katzenbergem powołali do życia Dreamworks – firmę zajmującą się produkcją i dystrybucją filmów, również animowanych. Do ich przebojów zalicza się przede wszystkim Shreka oraz Księcia Egiptu, który miał być pierwszym filmem animowanym wytwórni, jednak rywalizacja z Pixarem skłoniła zarząd do przyspieszenia prac nad Mrówką Z, która ostatecznie ukazała się pierwsza.

5. Życie prywatne

Steven Spielberg był dwukrotnie żonaty. Jego pierwsze małżeństwo z Amy Irving zakończyło się rozwodem (1985-1989). Swoją drugą żonę Kate Capshaw poślubił w 1991 r. Są małżeństwem do dzisiaj. Ma sześcioro dzieci.

Założył fundację USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education. Zajmuje się ona zbieraniem świadectw świadków holocaustu.

źródło: https://zyciorysy.pl/

Steven urodził się 18 grudnia 1946 roku w Cincinnati, Ohio. Urodził się w rodzinie żydowskiej. Dzieciństwo spędził w Haddon Township, New Jersey, gdzie uczęszczał do Szkoły Hebrajskiej będąc uczniem rabina Alberta L. Lewisa. Spielberg nie uczył się reżyserii w żadnej ze szkół, jest samoukiem. Swój pierwszy film zrobił w wieku 16 lat, nosił on tytuł ,,Firelight". Następny film ,,Amblin" zwrócił uwagę ludzi z Universal Studio, którzy zaproponowali mu pracę reżysera obrazów telewizyjnych.

Po zrobieniu kilku odcinków znanych seriali m.in. ,,Columbo", Steven stworzył film, ,,Pojedynek na szosie". Został on bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, i widzów. Kolejne filmy Spielberga to pasmo sukcesów filmy ,,Szczęki", ,,Bliskie spotkania trzeciego stopnia", ,,E.T", okazały się naprawdę genialnymi produkcjami. W 1985 roku Spielberg zrobił ,,Kolor purpury", I od tego czasu stara się tworzyć różne filmy. Czasami wraca do dziecięcych marzeń i tworzy fantastyczne filmy jak np. ,,Park Jurajski", a czasami cofa się do przeszłości i tworzy filmy oparte na wydarzeniach opartych na naszej historii, takim filmem jest ,,Lista Schindlera", lub ,,Amistad". Po nakręceniu ,,Listy Schindlera'' Steven założył SHOAH Visual History Fundation, której zadaniem jest gromadzenie materiałów wideo, dokumentujących wspomnienia osób ocalałych z holocaustu, oraz pamiętających tamte czasy. Jest uważany za najwybitniejszego reżysera naszych czasów. Na swoim koncie ma wiele ważnych dla światowej kinematografii filmów. Jest człowiekiem, o którym ludzie piszą książki.

źródło:biografia.bfcior.pl

CIEKAWOSTKI:

  • Jego hebrajskie imię to Szmuel.
  • Jest ojcem chrzestnym Drew Barrymore i Gwyneth Paltrow.
  • Był brany pod uwagę jako reżyser "Star Wars: Episode VII"
 
CYTATY:
 
- Wszystko sprowadza się do kwestii, który światopogląd wyznajesz. Najgorsze, że ja sam nie wiem, w co właściwie wierzę. Jednego dnia wydaje mi się, że jestem kowalem swojego losu, kiedy indziej zaś dochodzę do wniosku, że tego, co zapisane w gwiazdach, i tak nie da się zmienić. Naprawdę bywa różnie. Może więc ujmę to w ten sposób: kiedy moje filmy stają się przebojami, wierzę, że to ja kieruję swoim życiem. Kiedy jest inaczej, stwierdzam: no cóż, nie można wygrać z przeznaczeniem.
 
-Większość hollywoodzkich filmów, zarówno tych dawniejszych, jak i obecnych, gloryfikuje wojnę i przedstawia jej nieprawdziwy obraz. Oczywiście ma to cel propagandowy: chodzi o to, aby z jednej strony pokazać naszych dzielnych chłopców walczących na drugim końcu świata, a z drugiej – podtrzymać morale w kraju. No i przekonać widzów, że nasi walczą w słusznej sprawie i na pewno zwyciężą. Tom i ja postawiliśmy sobie za punkt honoru, aby odbrązowić tę legendę i pokazać, że w wojnie nie ma nic chwalebnego.
- Od Falka nauczyłem się o robieniu dobrego kina najwięcej

źródło:plwikiquote.org
fot.californiamuseum.org
 
 
opracowała: Agnieszka Sobiak