Wiedza, gust, kompetencje... Nowość Wdawnictwa SBP - Bibliotekarz Lubuski

Wiedza, gust, kompetencje... Nowość Wdawnictwa SBP

Screenshot 2020 12 29 Wiedza gust kompetencje Kultura literacka teatralna czytelnicza i cyfrowa we współczesnej bibliotpngUkazała się najnowsza pozycja Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich poświęcona kształtowaniu kultury i rozwijaniu kompetencji we współczesnej bibliotece. Książka Wiedza, gust, kompetencje. Kultura literacka, teatralna, czytelnicza i cyfrowa we współczesnej bibliotece wydana w serii „Propozycje i Materiały” odpowiada na pytania:
- czy w bibliotece jest miejsce na czasopismo?
- dlaczego warto sięgać po czasopisma branżowe?
- czy bibliotekarz jest animatorem kultury?
- jak wykorzystać film i teatr w pracy z użytkownikiem?
- czy istnieje zjawisko: czytam inaczej?

Wiedza, gust i kompetencje to składowe efektywnego porozumienia i komunikowania się z odbiorcami różnego typu przekazów, poprzez które biblioteki zaspokajają potrzeby w zakresie edukacji, doznań emocjonalnych i rozrywki, a przede wszystkim kształcą umiejętność rozumienia i mądrego przetwarzania tekstów kultury. Przykłady przytoczone w publikacji odwołują się do różnorodnych form i metod. Wskazują potrzebę łączenia pracy bibliotecznej z innymi elementami oddziaływania społecznego. Integralną część książki stanowią wypowiedzi organizatorów i bibliotekarzy na temat wizji oraz zadań nowoczesnej biblioteki.