Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Witniczanie piszą – witniczanie czytają - Bibliotekarz Lubuski

Witniczanie piszą – witniczanie czytają

Kolaż głównyAkcja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy i Przyjaciół

Tylko w ciągu kilkunastu miesięcy witniczanie (obecni mieszkańcy gminy i pochodzący z niej) wydali sześć książek. Całkiem sporo. Każdego roku coś jest publikowane, a sąsiedzi autorów często o tym nie wiedzą. Stąd pomysł, aby zamieszczać na Facebooku filmiki, na których mieszkańcy M. i G. Witnica czytają fragmenty książek swoich krajanów.

 

Repertuar” bez ograniczeń gatunkowych. Od bajek dla dzieci przez powieści sensacyjne po teksty naukowe Zbigniewa Czarnucha.

Termin „witnicki autor” traktowany jest szeroko. Obejmuje on wszystkie piszące osoby, które kiedykolwiek mieszkały na terenie dzisiejszego M. i G. Witnica. Zaliczona do nich została nawet pani Hilde von Lear, autorka wspomnień poświęconych życiu we dworze w Charlottenhof (obecnie Sosny).

Bibliotekarze liczą też na Przyjaciół mieszkających poza gminą, którzy zechcą przeczytać teksty witnickich autorów.

Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem projektu wpłynęło do biblioteki ponad trzydzieści filmików. Trzy z nich już zostały wyemitowane.

Fragmenty „Young power” Justyny Sucheckiej przeczytał Antoni Suchecki, uczeń SP w Dąbroszynie. (Pierwsze spotkanie autorskie promujące tę książkę odbyło się online w bibliotecznej grupie „Czytamy! – kwarantanna z książką”.)

Helena Musiał z zespołu "Cantores" zaprezentowała "Krajobraz z topolą" Ireny Dowgielewicz. Opisywana w powieści Topolnica to tużpowojenna Witnica. Przedstawiony fragment opowiada o trudnych relacjach polsko-niemieckich. Pani Helena wystąpiła w zaprojektowanym przed paroma laty witnickim stroju ludowym w barwach herbu miasta.

Amelia Kuśnierz, uczennica Zespołu Szkół Samorządowych, przeczytała fragmenty książki „Wędrówki tropem lądolodów - opowiadania o ostępach Puszczy Mosińskiej - historia lasów Nadleśnictwa Bogdaniec” Zbigniewa Czarnucha.

Biblioteka zaprasza do słuchania tekstów miejscowych autorów i czeka na kolejne filmiki. Można je przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

MBP Witnica