Bezpłatne e-booki z utworami Stanisława Lema na polona.pl - Bibliotekarz Lubuski

Bezpłatne e-booki z utworami Stanisława Lema na polona.pl

lemStanisław Lem, jeden z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX wieku, autor najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych dzieł science-fiction na świecie, został ogłoszony jednomyślnie przez Sejm literackim patronem roku 2021. Biblioteka Narodowa udostępnia kilka jego utworów, wybranych w porozumieniu z synem pisarza. E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl.

Żeby pobrać e-booka wystarczy kliknąć w ikonę „Pobierz” widoczną w prawym górnym rogu i wybrać jeden z dostępnych formatów.

Dostęp do utworów takich, jak:

jest możliwy dzięki licencjom niewyłącznym uzyskanym od spadkobiercy pisarza ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wszystkie e-booki można znaleźć na polona.pl w specjalnej kolekcji cyfrowej na Rok Stanisława Lema. Zachęcamy do lektury oraz rozpowszechniania informacji o legalnych i bezpłatnych e-bookach. Wszak to sam Lem przepowiedział powstanie czytników e-booków w powieści Powrót z gwiazd, gdzie urządzenie to nosiło nazwę optonu: „Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu”.

W sobotę, 27 marca, będziemy obchodzić 15. rocznicę śmierci Stanisława Lema.

Polona.pl jest największą biblioteką cyfrową w Polsce i jedną z największych w Europie, otwartą dla każdego przez całą dobę, z dowolnego miejsca na świecie i bez żadnych ograniczeń. To nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych oraz e-booków i audiobooków.

Biblioteka Narodowa, dzięki stale przekazywanym przez autorów lub ich spadkobierców licencjom, może udostępniać twórczość pozostającą pod ochroną prawnoautorską. W ubiegłym roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozyskano licencje od ponad 120 autorów lub ich spadkobierców. Wśród nich znaleźli się: Zbigniew Herbert, Tadeusz Różewicz, Jarosław Iwaszkiewicz, Stanisław Barańczak, Jacek Bocheński, Joanna Papuzińska, Jan Polkowski, Stefan Themerson, Urszula Kozioł, Ryszard Krynicki, Pola Gojawiczyńska, Adam Zagajewski.