Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Biblioteka w Zaborze. Młodzież szukała teatralnych i muzealnych skarbów - Bibliotekarz Lubuski

Biblioteka w Zaborze. Młodzież szukała teatralnych i muzealnych skarbów

GLStowarzyszenie ”ZA BOREM” oraz Biblioteka Publiczna w Zaborze kończy obecnie projekt pn. „W poszukiwaniu teatralnych i muzealnych skarbów”, dzięki któremu dzieci z klas I-III szkoły podstawowej mogły zapoznać się naszym dziedzictwem kulturowym. Na całość składały się warsztaty, jak również wycieczki np. do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy, gdzie uczniowie przeszli m.in. trening rycerski.
 

Warto podkreślić, że w całe przedsięwzięcie zaangażowało się wiele lokalnych urzędów i organizacji, m.in. Szkoła Podstawowa w Zaborze, sołectwo, Urząd Gminy czy też zaborskie Koło Gospodyń Wiejskich. Projekt został sfinansowany w ramach konkursu dotacyjnego "Fundacja PZU z Kulturą" ze środków Fundacji PZU oraz gminnych.

Od początku motywem przewodnim było tzw. „poznawanie przez działanie”. Dzięki temu przygotowane wydarzenia dla młodzieży było dużo ciekawsze. Co dokładnie udało się zrealizować?

- W ramach projektu zorganizowaliśmy wycieczki do teatru i muzeów, podczas których dzieci miały okazję nie tylko obejrzeć spektakl czy eksponowane wystawy, ale także wziąć udział w warsztatach przeznaczonych dla ich grupy wiekowej – tłumaczy Kamilla Marchewska, dyrektor biblioteki w Zaborze.

Trening rycerski, gra na scenie w teatrze

Podczas wycieczki do Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy dzieci zapoznały się z pracą archeologa. Podczas edukacyjnej gry terenowej przeprowadziły "badania wykopaliskowe" w piaskownicy na terenie muzeum, udokumentowały odkrycie i dokonały opisu zabytków.

Kolejną atrakcją tego dnia był też trening rycerski i dekoracja średniowiecznej tarczy. – Uczniowie dowiedzieli się, czym zajmował się rycerz, w co chodził ubrany, co w tych czasach jadano, jak podróżowano, jak wyglądały turnieje rycerskie – wylicza Marchewska.

W Teatrze Lubuskim uczestnicy oglądali z kolei spektakl „Samolub” na podstawie opowiadania Oskara Wilde'a. Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach, podczas których każdy miał możliwość wyjścia na scenę i wcielenie się w rolę aktora. Młodzi dowiedzieli się co to jest rytm, atmosfera i dramaturgia oraz dlaczego te trzy czynniki są bardzo ważne w grze aktorów. Zajęcia przeprowadził aktor Marek Sitarski.

Kolejnym wydarzeniem była wizyta Teatru Idy Ochockiej z interaktywnym spektaklem „Podróż dookoła świata”, podczas którego krasnal Hałabała oprowadzał dzieci po zjawiskach charakterystycznych dla kultury wybranych krajów, często egzotycznych. Uczestnicy zawędrowali w wyobraźni do Brazylii, Chin, Meksyku czy też USA.

– Tańczenie brazylijskiej samby, przeciąganie liny, podróż z andyjskimi ptakami, ceremonia parzenia herbaty, narada wodzów indiańskich – to tylko kilka atrakcji, które czekały na dzieci w tych wyobrażonych krainach – twierdzi dyrektor Marchewska.

Ostatnim przystankiem w poszukiwaniu muzealnych skarbów było Muzeum Ziemi Wschowskiej. Podczas wycieczki, oprócz zwiedzania, uczniowie uczestnicząc w grach edukacyjnych zobaczyli lapidarium i tzw. Stare Miasto.

W trakcie trwania projektu odbywały się także cykliczne warsztaty stacjonarne, prowadzone przez animatorkę Kamilę Winkler. Puntem wyjścia dla każdej edycji zajęć było głośne czytanie uczestnikom fragmentów literatury dla dzieci, wybranej wśród pozycji nagrodzonych w konkursie Polskiej Sekcji IBBY – „Książka Roku”

 

fot. Gazeta Lubuska

Gazeta Lubuska

 

logo fundacja duze podstawowe poziomprawa RGB