Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Dwusiostrzane lektury w szkole - Bibliotekarz Lubuski

Dwusiostrzane lektury w szkole

dwie siostryDzień dobry!

Nowy rok szkolny za pasem, a tymczasem rozgorzała dyskusja wokół zmian na liście lektur szkolnych. Jedni żałują usuniętych tytułów, innym nie podobają się te, które zostały dodane...

 

My jednak mamy powód do radości: w nowym kanonie znalazły się dwa tytuły Wydawnictwa Dwie Siostry.

„Klechdy sezamowe” Bolesława Leśmiana z ilustracjami Jana Lenicy

„Którędy do Yellowstone?” Aleksandry i Daniela Mizielińskich.

Zerknijcie na fragmenty tych książek.
Każda z nich jest inna, ale obie doskonałe!
Dwusiostrzane wydanie „Klechd sezamowych” to wznowienie kultowego tomu orientalnych baśni Bolesława Leśmiana, jednego z najwybitniejszych polskich poetów, w opracowaniu graficznym Jana Lenicy – jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

Młody perski książę wsiada na zaklętego drewnianego rumaka i znika w obłokach. Zanim odkryje, jak wylądować, doleci aż do Bengalu.
Pewien rybak wyławia z morza miedzianą szkatułkę; kiedy ją otworzy, okaże się, że lepiej było tego nie robić.
Afrykański czarnoksiężnik przybywa do Chin, by odnaleźć jedynego człowieka, który może wydobyć z podziemi cudowną lampę…
Pamiętacie te historie?
Poeta opowiedział na nowo sześć baśni: o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze, o Aladynie, rybaku i geniuszu, Ali-Babie i czterdziestu zbójcach, o perskim księciu i zaklętym rumaku oraz o Królu Wysp Hebanowych.

To niesamowite i zaczarowane opowieści, a leśmianowski język sprawia, że nie sposób się od nich oderwać!
„Trzeba bardzo natężyć uwagę, aby od początku do końca wysłuchać tych baśni. Są to bowiem baśnie pełne zdarzeń niespodzianych i cudów niesłychanych. Nieuważnemu i nieostrożnemu słuchaczowi łatwo zabłąkać się w nich tak samo, jak się pewien chłopiec zabłąkał w lesie czarodziejskim. O północy wszystkie ścieżki i drogi tego dziwnego lasu zaczęły ze śmiechem skakać i pląsać i rozpląsane uciekały przed chłopcem, ile razy chciał na jedną z nich nastąpić nogą, ażeby po niej wrócić do domu. Trzeba być bardzo uważnym wówczas, kiedy się wchodzi do czarodziejskiego lasu, albo wówczas, kiedy się słucha naprawdę czarodziejskich baśni. Nawet królowie perscy, arabscy i indyjscy natężali swoją królewską uwagę, gdy im opowiadano te dziwne i straszne, i osobliwe, i niepojęte baśni.
Prosimy więc o ciszę, gdyż oto opowieść się zaczyna!”
Wielkoformatowy album „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to połączenie komiksu z dowcipną i wciągającą fabułą oraz albumu pełnego fascynujących informacji o dzikiej przyrodzie i ekologii.
Cenieni na całym świecie młodzi polscy graficy Aleksandra i Daniel Mizielińscy zapraszają czytelników w podróż po ośmiu parkach narodowych z różnych zakątków całego świata.

Mizielińscy są mistrzami przekazywania wiedzy w przystępny i atrakcyjny sposób. Tym razem ogrom informacji o dzikiej przyrodzie różnych kontynentów zawarli w dowcipnym i wciągającym komiksie, który płynnie przenika się z efektownymi planszami edukacyjnymi.

On jest nieśmiały, ona – przebojowa. On – ogromny i ciężki, ona – mała i zwinna. Poznajcie żubra Kubę i wiewiórkę Ulę – parę przyjaciół z Puszczy Białowieskiej. Właśnie dostali tajemniczy list z Ameryki i wybierają się w wielką podróż tropami dzikiej przyrody.
Poprowadzi ich ona przez osiem niezwykłych parków narodowych w najróżniejszych zakątkach naszej planety. Od amerykańskiego Yellowstone przez Park Narodowy Grenlandii po indonezyjski Park Narodowy Komodo. Od amazońskiej puszczy przez afrykańską pustynię po chiński las bambusowy. W każdym z tych miejsc spotkają miejscowe zwierzęta, poznają ich zwyczaje i środowisko, przeżyją wiele przygód i dowiedzą się mnóstwa ciekawych rzeczy.
Co żubr ma wspólnego z bizonem?
Jak podróżuje lodowiec?
Dlaczego wilki są potrzebne?
Jak zwierzęta radzą sobie z upałem afrykańskiej pustyni, a jak – z mrozami Arktyki?
Skąd się wzięły nieloty na Nowej Zelandii?
Na czym polega noc polarna?
Dlaczego panda musi ciągle jeść?
Zapraszamy do skorzystania z naszej specjalnej oferty dla bibliotek i szkół, w ramach której oferujemy rabat 40% od ceny okładkowej i darmową wysyłkę przy zamówieniu powyżej 300 zł.

 

Wydawnictwo Dwie Siostry