Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Mysz Matylda powraca! - Bibliotekarz Lubuski

Mysz Matylda powraca!

przygody myszy matyldy cover mniejsze„Przygody myszy Matyldy” to cykl dziewięciu krótkich opowiadań dla dzieci autorstwa Władysława Wróblewskiego. Na internetowej platformie GOcast można ich wysłuchać jako książki mówionej w znakomitej interpretacji Pawła Ptaszyńskiego. Utwory zapowiada aktorka Anna Paliga.

Bohaterką „Przygód” jest mała chrobotka, która mieszka pod regałem. Żywi się książkami. Ma rodziców i brata Błażeja. Z perspektywy mysiej nory obserwuje rodzinę swoich sąsiadów, do której należą dzieci Helenka i Maciek oraz prastary wróg mysiego rodu – kot Kacper. Ostatnie utwory opowiadają o kluczowej roli gryzoni w dwóch historycznych wydarzeniach – obaleniu króla Popiela i odkryciu Ameryki.
Pierwsze nagrania „Myszy” ukazały się w roku 2020 w serwisie YouTube. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zamieściła je w ramach „Poczytajek” prezentowanych w czasie lockdownu. Opowiadanie „Matylda wyrusza w świat” przeczytała Monika Simonjetz, kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki „Norwida”, której towarzyszyły dwa wielkie misie–pluszaki należące do Marty. Nie zabrakło też zabawkowej myszy. W drugim odcinku Paweł Ptaszyński przeczytał „Matylda bierze sprawy w swoje łapki”, „Rycerz Matylda”, „Nocne spotkanie” i „ Wypracowanie”. Teraz na platformach GOcast oraz Spotify został zamieszczony komplet przygód sympatycznego gryzonia. Termin premiery nie jest przypadkowy – to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

Spis treści:
Matylda wyrusza w świat
Matylda bierze sprawy w swoje łapki
Rycerz Matylda
Nocne spotkanie
Wypracowanie
Lustro
Matylda szuka skarbu
Prawdziwa historia Króla Popiela (opowieść myszy Matyldy)
Prawdziwa historia odkrycia Ameryki (opowieść myszy Matyldy)

Dostęp na platformie Gocast:
https://gocast.pl/podcast/przygody-myszy-matyldy/?fbclid=IwAR1lqDuq0iKF5WSMRIx3MjWSBTJP4IH8QME67GfzY3WVOQ1taNcxUTRDHMc

Platforma Spotify:
https://open.spotify.com/episode/4B8j53p4NWgjuhHGNS9ZrV?si=ldkrF-2YRxOgPrHhOIBY1Q&dl_branch=1&fbclid=IwAR1RcZiZcQqbrUf4XrT9ud30XNTS1Gq_fABoUaoocd0TZb_PIymuGxMtCcg&nd=1