Spotkanie z historią – Wychowawczy obóz pracy „Oderblick” w Świecku - Bibliotekarz Lubuski

Spotkanie z historią – Wychowawczy obóz pracy „Oderblick” w Świecku

Siedzący uczestnicy spotkania „Historia naszego regionu”. Na pierwszym planie siedzi ośmioro młodych ludzi widzianych z tyłu. Na dalszym planie stoi prelegent, za nim widać fragment ekranu, na którym wyświetlana jest prezentacja. Na ścianie zawieszone w ramkach zdjęcia, stare gazety.Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach realizuje cykl spotkań pn. „Historie naszego regionu”, prowadzone przez słubickiego regionalistę Pana Rolanda Semika.
Dnia 29 września 2022 r. w Dziale Regionalnym słubickiej biblioteki odbyło spotkanie z młodzieżą Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach, którego tematem był Wychowawczy obóz pracy „Oderblick” w Świecku.

Wychowawczy obóz pracy „Oderblick” w Świecku jest niezwykle ważnym miejscem martyrologii na ziemi słubickiej. Jak sama nazwa wskazuje nie był to obóz koncentracyjny, a wychowawczy. Jego budowę rozpoczęto w drugiej połowie października 1940 r. Początkowo miał być to obóz przeznaczony dla polskich robotników, jednakże w rzeczywistości więziono w nim Polaków, Żydów oraz ludność innych narodowości. Do dziś nie jest znana dokładna ilość więźniów, która przebywała w obozie, ale szacuje się że było ich około 6000 osób.
Warunki „życia” w obozie były niezwykle trudne i uwłaczające ludzkiej godności. Wszyscy mieszkali w przeludnionych barakach, nieocieplanych zimą, bez sanitariatów. Wobec więźniów nadużywana była przemoc fizyczna przez służby obozowe. Niezwykle trudne warunki bytowe szybko doprowadzały do ciężkich chorób i wycieńczenia. Więźniowie codziennie wykonywali ciężką i wyczerpującą pracę w kopalni żwiru lub w pobliskich gospodarstwach rolnych. Ich porcje żywieniowe były głodowe, dlatego często dochodziło do zgonów. Zamknięcie obozu nastąpiło w styczniu 1945 r., kiedy to więźniowie opuścili baraki i wyruszyli w bardzo trudną drogę tzw. „Marszem Śmierci” w kierunku obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.
W roku 2007 w Świecku, ku czci poległych, Gmina Słubice dokonała odsłonięcia tablicy z 60 nazwiskami znanych imiennie ofiar obozu pracy „Oderblick”. Uzupełnieniem prelekcji była prezentacja, zawierająca między innymi szczegółowy plan rozmieszczenia obozu oraz wiele innych ważnych i ciekawych informacji.
W związku z tym, że omawiany temat cieszy się dużym zainteresowaniem, dlatego już dziś zapraszamy młodzież oraz miłośników historii na kolejną prelekcję, która odbędzie się 28 października 2022 r. o godz.10.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach. Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejszy kontakt osobisty lub telefoniczny (95 758 23 72), liczba miejsc ograniczona.
Dziękujemy Panu Rolandowi Semikowi za dotychczasową współpracę, za dzielenie się z nami, a w szczególności z młodzieżą, tak ważną i jednocześnie często bolesną historią naszego regionu. Czekamy z niecierpliwością już na następne spotkanie!

Zespół BPMiG w Słubicach