Regionalna sieć biblioteczna. Współpraca, która popłaca - Bibliotekarz Lubuski

Regionalna sieć biblioteczna. Współpraca, która popłaca

nie siedz ogólny mniejszyWszystko zaczęło się od wizyty i rewizyty. Nowa Dyrekcja GBP w Siedlisku przyjechała do MBP w Nowej Soli, a bibliotekarze z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Siedlisku. Za oknami padał śnieg, a my rozmawialiśmy o pomocy przy rozwoju tej małej i uroczej biblioteki oraz możliwościach współpracy – czytamy na profilu społecznościowym nowosolskiej Książnicy. W czerwcu 2022 roku do Biblioteki w Siedlisku trafiły gry planszowe pozyskane od firmy Rebel w ramach projektu Zgrana Biblioteka (inspiracja nowosolska).

Już niedługo każdy z Was będzie mógł wypożyczyć planszówkę i spędzić cudowny czas w gronie rodziny czy przyjaciół. Cieszymy się niezmiernie – ogłaszała na Facebooku szczęśliwa kadra GBP.
Na początku września w parku między Miejską Biblioteką Publiczną w Nowej Soli a Muzeum Miejskim w Nowej Soli, zwanym Ogrodem Sztuk odbył się pierwszy Rodzinny Piknik Czytelniczy. Dyrekcja GBP w Siedlisku, prywatnie wieloletnia drużynowa, zachęciła swoje harcerki, by wesprzeć nowosolskich bibliotekarzy w przygotowaniu i realizacji zabaw ruchowo-muzycznych. Silna grupa z Siedliska wcieliła się w rolę profesjonalnych animatorek, które z wykorzystaniem strojów Myszki Miki, Minnie i Rybki Heli bawiły najmłodszych i ich opiekunów.
Pod koniec września w ramach „Wieczoru z Odrą” Miejska Biblioteka Publiczna w Nowej Soli razem z Muzeum Miejskim w Nowej Soli, Biblioteką Publiczną w Siedlisku i z harcerkami 5 DH Żem-Czu-Żina przygotowali zabawę dla młodzieży zatytułowaną „Zakochany flisak”. Zabawa przypominała escape room i polegała na rozwiązywaniu przeróżnych zagadek (głównie dotyczących Nowej Soli), tak aby drużynie udało się odzyskać ukradziony skarb. W pierwszej kolejności przeszukane zostały pomieszczenia Biblioteki, potem poszukiwacze skarbu przenieśli się do Muzeum. Skarb udało się odzyskać, a wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz talary solne.
Współpraca Siedlisko - Nowa Sól, która wpisuje się w ogólnopolski projekt "Nie siedź - sieciuj! - wzmocnienie regionalnych sieci bibliotecznych", zdecydowanie popłaca! Następne wspólne działania w przygotowaniu, łącznie z kolejnymi edycjami „Zakochanego flisaka”.

nowa sól siedlisko mniejszesiedlisko nowa sól mniejszeProjekt "Nie siedź - sieciuj!" jest częścią Programu Rozwoju Bibliotek 2021-2022 realizowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze do 30 listopada 2022 roku realizuje mini-projekt BiblioWAN - sieć bibliotek w partnerstwie. Zgrana Biblioteka, Rodzinny Piknik Czytelniczy i Wieczór z Odrą to przykłady wspólnego działania zsieciowanych bibliotek z wykorzystaniem kompetencji pozabibliotekarskich! Wizytówki bibliotekarzy otwartych na współdziałanie, dzielenie się wiedzą i pasjami dostępne są na padlecie

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA i WSPÓŁDZIAŁANIA!