Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
No i będę wam czytać o czym chcecie - Bibliotekarz Lubuski

No i będę wam czytać o czym chcecie

IMG 1653„No i będę wam czytać o czym chcecie” – to projekt zrealizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwierzynie dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jego głównym celem było rozbudzanie w dzieciach i młodzieży pasji czytania, a także aktywizacja i zaangażowanie rodziców i opiekunów do czynnego udziału w tym procesie. W ramach projektu odbyły się konkursy, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i rodziców, pogadanki, gra mobilna. Wspólnym mianownikiem wszystkich projektowych działań była postać Marii Konopnickiej patronki roku 2022.

A jeśli Konopnicka to wiersze dla dzieci. A jeśli wiersze, to konkurs recytatorski. 31 młodych mieszkańców naszej gminy stanęło w konkursowe szranki i zmierzyło się z twórczością pani Marii. Usłyszeliśmy m.in.: Stefka Burczymuchę, Co słonko widziało, Sposób na laleczkę, Parasol, Pranie. Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom dziękujemy za udział i pracę, jaką włożyli w przygotowanie się do udziału w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy.
Na rynku księgarskim możemy znaleźć wiele książek biograficznych, zwłaszcza dla dorosłych odbiorców. Trochę trudniej jest z książkami dedykowanymi dzieciom i młodzieży. Wśród autorów piszących tego rodzaju literaturę skierowaną do młodych czytelników jest niewątpliwie jedna królowa, a mianowicie Anna Czerwińska-Rydel, autorka m.in. W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, Po drugiej stronie okna. Opowieść o Januszu Korczaku, Moc czekolady. Opowieść o Wedlach i czekoladzie, W podróży ze skrzypcami. Przygody Henryka Wieniawskiego i wielu, wielu innych. 16 maja mieliśmy wielką przyjemność gościć panią Annę w naszych bibliotekach na spotkaniu autorskim dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych. Skąd się biorą pomysły na książkę biograficzną? Czym się różni praca nad książką dla dorosłych, a książką dla dzieci? W jaki sposób autor zbiera materiały do publikacji? Ile zajmuje to czasu? Jaką role w tym procesie odrywa szczęście i przypadek? Na te i wiele innych pytań Pani Anna udzielała odpowiedzi dzieciom. Opowiedziała także o swoich ostatnich książkach poświęconych patronom roku 2022. Nie mogło zabraknąć również rozmowy o zwierzętach domowych, gdyż jak powszechnie wiadomo, pani Anna jest wielką miłośniczką psów, a jeden z nich nawet jej towarzyszył podczas wizyty w naszej bibliotece.
Są takie spotkania, które na długo pozostają w naszej pamięci. Myślę, że do takich należy spotkanie z panią Małgorzatą Swędrowską, trenerką i popularyzatorką literatury dziecięcej, autorką koncepcji czytania wrażeniowego. Jestem przekonana, że moje zdanie podzielają wszyscy, którzy byli obecni na tym spotkaniu. Pani Małgosia z pasją opowiedziała, na czym polega metoda czytania wrażeniowego. W jaki sposób utrzymać uwagę dziecka na książce. Jak sprawić, by wspólne, rodzinne czytanie przynosiło jak najwięcej korzyści. Jak rodzice mogą zaangażować się w codzienny rytuał czytania oraz jakie wymierne korzyści przynosi taki sposób działania. Opowiadała również o tym, w jaki sposób wspierać dzieci i budować w nich poczucie własnej wartości. Dobrze jest spotkać na swojej drodze taką pozytywną osobę, która swoją energią zaraża wszystkich, z którymi się spotka.
O mocy czytania i korzyściach, jakie ten proces niesie nie tylko dzieciom, ale także dorosłych opowiadała również pani dr Iwona Banach wykładowczyni na Uniwersytecie Zielonogórskim. Po co czytać dzieciom? Co powoduje, że dzieci są tak chłonnymi odbiorcami literatury? Co daje czytanie ludziom dorosłym? O tym wszystkim z naszą ekspertką rozmawialiśmy podczas spotkania, a także o wzorcach zachowań, kanonie lektur i wielu innych ważnych sprawach.
Warsztaty, to idealna forma zajęć łącząca edukację i zabawę. W ramach projektu odbyły się warsztaty tworzenia książek tunelowych pt. „Co słonko widziało”. Książka tunelowa to przestrzenna konstrukcja, która przypomina miniaturowy teatr zamknięty w harmonii. Tworzy się go przez przygotowanie ramek z elementami obrazu, które połączone razem ukazują wrażenie perspektywy. Takie książki powstają na podstawie gotowego tekstu lub wymyślonej historii. Każda ruchoma ramka zawiera jeden element np. scenografii, który może być dowolnie dodawany w trakcie opowieści. O tym, co to jest książka tunelowa i jak ją stworzyć dowiedziały się dzieci podczas naszych letnich warsztatów, które poprowadziła bibliotekarka i biblioterapeutka Maja Wilczewska. Punktem wyjścia do stworzenia naszych trójwymiarowych książek były wiersze dla dzieci m.in. Marii Konopnickiej, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima. Uczestnicy zajęć najpierw musieli wybrać jeden z utworów, następnie stworzyć krótki scenopis, czyli wybrać jakie elementy występujące w utworze pojawią się w ich opowieści 3D. A kiedy dokonali wyboru to dalej już z górki. Pozostało tylko wykonać stelaż w postaci harmonijki, potrzebną ilość ramek, elementy scenografii, bohaterów. Potem wszystko poprzyklejać i już książka prawie gotowa. Takie warsztaty świetnie rozbudzają wyobraźnię. Uczą podejmowania decyzji, poprawiają małą motorykę. To także świetny sposób na przybliżenie dzieciom literatury, tej która dla nas dorosłych jest klasyką gatunku, a dla nich czymś nowym.
Koszałek-Opałek, Podziomek i inni” to z kolei warsztaty ceramiczne dla uczniów z klas IV-VI. „…Naród wielce osobliwy. Drobny — niby ziarnka w bani” o kim tak pisała Maria Konopnicka? Oczywiście o krasnoludkach. To m.in. bohaterowie jej książki stali się inspiracją do twórczego lepienia z gliny. Dzieci podczas warsztatów ceramicznych poznawały tajniki pracy z gliną. Metody tworzenia figur przestrzennych, ich wypalania i zdobienia. Każdy z uczestników zaprojektował, a następnie stworzył własną bajkową postać na podstawie opisu z literatury dziecięcej, a także ilustracji i rycin.
Z wierszami dla dzieci, autorstwa polskich poetów mieli także do czynienia uczestnicy warsztatów muzyczno-rytmicznych pt. „Jabłoneczka biała kwieciem się przybrała”. Warsztaty były skierowane do dzieci w wieku od 3 do 9 lat i ich rodziców. Rymowanki, dziecięce piosenki do tekstów m.in. Marii Konopnickiej, zabawy ruchowe, bub bum rurki. W jaki sposób wykorzystać je podczas zabawy z dzieckiem? Jak rozbudzać w dzieciach ciekawość? O tym opowiadała i udzielała praktycznych porad pani Jadwiga Sokulska prowadzącą warsztaty. Przede wszystkim jednak był to czas na wspólną zabawę rodziców i dzieci.
Telefony, smartfony, tablety stały się nierozerwalnym elementem naszego życia i dlatego postanowiłyśmy wykorzystać je do edukacji czytelniczej. „Wciągająca opowieść” to rodzinna gra mobilna stworzona w aplikacji Actionbound. Fabuła gry została, oparta na fragmentach książek dla dzieci i młodzieży wybranych ze złotej listy książek polecanych przez fundację Cała Polska czyta Dzieciom, a różnorodne aktywności pozwoliły na integrację międzypokoleniową. Nasz projekt dobiegł końca. Mamy nadzieję, że wśród wielu różnorodnych propozycji każdy znalazł coś dla siebie.

Anna Sokulska