DKK z rodziną Kossaków - Bibliotekarz Lubuski

DKK z rodziną Kossaków

Kobiety Kossaków mniejszePierwsze spotkanie w 2023 roku I grupy DKK przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie spędziłyśmy z rodziną Kossaków. Inspiracją do tego była książka „Kobiety Kossaków”, którą napisała Joanna Jurgała-Jureczka.

Historia rodu niestety nas nie porwała. Doszukując się przyczyny, stwierdziłyśmy, że powodem mógł być fakt, iż autorka zamiast skupić się na kilku postaciach, starała się pokazać czytelnikom niemal całą plejadę matek, żon, córek i wnuczek słynnych malarzy. Co prawda każda z nich była wśród najbliższych osobą nader ważną, ale niekoniecznie na tyle barwną, żeby przykuć uwagę czytelnika. Jeśli komuś zależy na pobieżnym muśnięciu historii kobiet z rodziny Kossaków, to tytuł spełni oczekiwania. Natomiast, chcąc poznać niektóre pannie bliżej, zachęcamy do sięgnięcia po „Zalotnicę niebieską”, „Lilkę” lub „Simonę”. Miłej lektury!

Julita Hofman