Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
„Pisarka” – autobiografia czy fikcja? - Bibliotekarz Lubuski

„Pisarka” – autobiografia czy fikcja?

2Wokół stołu siedzi sześć kobiet. W tle widać plakat oraz regały z książkami. 6 kwietnia 2023 o godz. 16:00 Czytelniczki z Dyskusyjnego Klubu Książki miały okazję podzielić się swoją opinią na temat „Pisarki” Katarzyny Michalak. Wybrana na kwietniowe spotkanie pozycja literacka stanowi 40 już powieść spod pióra jednej z najbardziej poczytnych autorek prozy obyczajowej w Polsce.

Świat od samego początku uraczył życie głównej bohaterki — Weroniki Nocyk niemal samymi przeciwnościami losu. Już jako dziecko musiała zmierzyć się z brakiem miłości ze strony jej rodziców-oprawców, stosujących względem niej wyrachowane metody tortur psychologicznych. Trudne dzieciństwo naznaczyło piętno na psychice dziewczynki i było źródłem jej zakrzywionej samooceny. Co zaskakujące, główna bohaterka wykazuje się przez całe swoje życie, godną podziwu, wolą walki i rezyliencją.
Jak przyznaje sama autorka, książka należy do jednej z najbardziej osobistych i zaznacza, żeby nie doszukiwać się ile faktów autobiograficznych pokrywa się z jej życiem osobistym. Klubowiczki doceniły ciekawy zabieg literacki – snucia opowieści w opowieści, a w trakcie spotkania rozgorzała dyskusja m.in. na temat wątku romantycznego Wiktora z Weroniką. Serce łamało od niesprawiedliwości, jakie musiała przetrwać Weronika, śliczna, zdolna dziewczynka, która miała to nieszczęście, że osoby mające być jej oparciem, okazały się być katami.
Lekkie pióro pisarki zachwyciło czytelniczki i z przyjemnością sięgnęły po kontynuacje Trylogii autorskiej Katarzyny Michalak.
Dziękujemy za wspaniałe spotkanie i zapraszamy już na następne, które odbędzie się 31.05.2023 r. o godz. 15.00.

Zespół BPMiG w Słubicach