Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Bibliotekarz Lubuski nr 1(55)/2023 - Bibliotekarz Lubuski

Bibliotekarz Lubuski nr 1(55)/2023

foto mniejszeRedakcja "Bibliotekarza Lubuskiego" zaprasza do lektury numeru 1(55)/2023. W wiosennym wydaniu pojawiają się dwie zmodernizowane lubuskie biblioteki. Kamilla Marchewska prezentuje Gminną Bibliotekę Publiczną w Zaborze, Katarzyna Misian-Szczypiór przedstawia Gminną Bibliotekę Publiczną w Deszcznie. Magdalena Śliwak podumowuje 75 lat funkcjonowania Miejskiej Biblioteki im. Papuszy w Żaganiu. Relacjonowane są także 70 urodziny Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim oraz 3 urodziny Biblioteki Kultury w Iłowej. W rozmowie z dyrektorem Łukaszem Michałkiewiczem zaglądamy do Biblioteki w Jasieniu, w której od ponad roku mieszka i pracuje Księciunio - biblioteczny kot.

 

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z międzynarodową organizacją humanitarną Save the Children International realizuje projekt edukacyjno-społeczny „Biblioteka dla Wszystkich. Różni. Równi. Ważni”. W gronie 50 książnic z 16 województw znalazła się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Jasieniu reprezentująca Ziemię Lubuską, o czym pisze Łukasz Michałkiewicz. Projektowe działania umożliwiające dzieciom i młodzieży z Polski i z Ukrainy wspólną naukę, zabawę i nawiązywanie relacji korelują z hasłem XX Tygodnia Bibliotek Moja, Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA! Biblioteki są zdecydowanie instytucjami współpracującymi. Tworzą przyjazną przestrzeń powiązań i pozytywnych więzi. O różnych aspektach współdziałania traktują artykuły Magdaleny Bugaj, Anny Giniewskiej i Magdaleny Płatonow, Magdaleny Kraśnickiej, Agnieszki Langner-Kosmaty, Anny Neć, Anny Pelc, Małgorzaty Sawiak, Urszuli Sitarz, Małgorzaty Sułkowskiej, Magdaleny Śliwak, Beaty Rodak, Władysława Wróblewskiego. Z drugiej strony, biblioteki to miejsca, które gromadzą społeczność zarówno jako grupę, jak i każdą poszczególną osobę. Refleksje dotyczące hasła Moja Twoja, Nasza – BIBLIOTEKA! w perspektywie jednostki snuje Anna Romańska. Warte lektury jest opracowanie Marty Czajkowskiej i Beaty Mirkiewicz Data Steward - nowy zawód albo nowa funkcja pracownika bibliotek akademickich. Dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki inspirujący może się okazać tekst Moniki Piotr Hej, kolego – chodź na Lego!

Dominika Jankowiak omawia założenia projektu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie „Jestem eko z Biblioteką”. Czasopismo „Bibliotekarz Lubuski” objęło przedsięwzięcie patronatem medialnym.

Czasopismo "Bibliotekarz Lubuski" dostępne jest w Dziale Badań, Analiz i Metodyki, Dziale Wydawnictw oraz Czytelni Ogólnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, a  w wersji elektronicznej - w zakładce Aktualny numer na stronie www.bibliotekarzlubuski.pl