Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Jeszcze o nich usłyszymy! - Bibliotekarz Lubuski

Jeszcze o nich usłyszymy!

Młoda sztuka mniejszeBohaterki wystawy, otwartej 6 maja 2023 roku w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej, mają piętnaście lat, ale ich prace się dojrzałe, przemyślane i piękne.

Zawsze w maju świętowany jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji w książnicach odbywają się różne imprezy, wystawy, konkursy. Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego też przygotowała bogaty program. A tradycyjnie już, na dobry początek, zaproponowała widzom wystawę z cyklu „Sztuka młodych”. Autorami prac są uzdolnieni młodzi ludzie z Pracowni Plastycznej, działającej w Młodzieżowym Domu Kultury. Ich artystyczną opiekunką jest Małgorzata Całus-Jarno, gorzowska plastyczka i ceramiczka. W tym roku swoje dzieła pokazały dwie 15-letnie dziewczyny: Antonina Misiak i Lidia Dąbrowska. Wystawę uzupełniły też obrazy młodzieży z grupy Studium z MDK-u.
Sobotni wernisaż (6 maja 2023) otworzył Radosław Wróblewski, dyrektor WOM-u. Szczególnie ciepło powitał młode artystki. O autorkach i ich pracach mówiła też Małgorzata Całus-Jarno: - Dziewczyny pokazują siebie przez sztukę. W ich dziełach już widać dojrzałe artystki i na pewno w przyszłości jeszcze o nich usłyszymy . I tylko my, najbliżsi, wiemy ile pracy wymagała ta wystawa, ile godzin, ile duszy, ile wrażliwości...
Obie autorki planują swe dorosłe życie związać z plastyką. – Rysuję od zawsze, miałam z pięć, może sześć lat, gdy zaczęłam chodzić do pracowni – opowiadała Tosia. – Nie wyobrażam sobie siebie bez rysowania. Teraz jestem uczennicą Liceum Plastycznego, cieszę się z tej szkoły. A moim ulubionym przedmiotem jest malarstwo.
Lidia za kilka tygodni będzie zdawała egzaminy do Liceum Plastycznego:
Bardzo chciałabym się tam dostać, może w przyszłości zostanę grafikiem?
Trzymamy kciuki za Lidię!
Wystawa w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej będzie czynna do końca roku szkolnego.


Hanna Ciepiela
Fot. Aleksandra Czarnecka