Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Bibliotekarz Lubuski nr 1/2024 - Bibliotekarz Lubuski

Bibliotekarz Lubuski nr 1/2024

BIBLIOTEKARZ 1/2024 - okładkaW kontekście hasła 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Biblioteka – miejsce na czasie nie sposób nie przypomnieć słów prof. Elżbiety Barbary Zybert, która w opracowaniu Przyszłość bibliotek w Polsce wskazała, że cechą charakterystyczną bibliotek idących z duchem czasu są ich zdolności adaptacyjne do dokonujących się przeobrażeń zewnętrznych, skutkujące zmianami w funkcjonowaniu i prowadzonej działalności, mające na celu zwiększenie efektywności i jakości w obsłudze użytkowników.

Tegoroczny numer pierwszy półrocznika „Bibliotekarz Lubuski”, który tradycyjnie trafia do rąk czytelników w Tygodniu Bibliotek i towarzyszy majowym obchodom Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, otwiera artykuł dra Przemysława Bartkowiaka i dra Pawła Karpa Zbiory regionalne a przestrzeń cyfrowa – działania Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze w dobie digitalizacji. Tekst koresponduje z hasłem TB. Biblioteki na czasie pielęgnują regionalne dziedzictwo, łączą historię i współczesność, tradycję i nowoczesność. Są wszędzie tam, gdzie adresaci ich oferty. Jeśli życie społeczne toczy się w internecie – nie może tam zabraknąć bibliotecznych zasobów. Dla bibliotekarzy, którzy nie ustają w poszukiwaniach dróg dotarcia do czytelników, pomocne mogą się okazać przemyślenia Natalii Jesionowskiej Czytelnik oporny. Jak sprawić, by dzieci czytały?,

a mnóstwo inspiracji bez wątpienia dostarczą artykuły z działu BIBLIOTECZNE PRZESTRZENIE: KSIĄŻKOmat. Od pomysłu do realizacji Katarzyny Kalisz, Lubuskie Laboratorium Książki – nowa odsłona Anny Urbańskiej, Miejska Biblioteka Publiczna w Rabce-Zdroju Iwony Haberny, Zdobywaj góry, pokonuj przeszkody, mierz wysoko! Marzeny Cioch-Ciućmańskiej, Nowa przestrzeń w Bibliotece Norwida: Pro Libris Café. Powrót Waśkiewicza! Moniki Simonjetz. Ciekawą lekturę gwarantują relacje z różnorodnych wydarzeń, dedykowanych zarówno dzieciom i młodzieży, jak i dorosłym. Warto pochylić się także nad materiałami Z ARCHIWALNEJ PÓŁKI. Magdalena Śliwak i Stanisław Byczkowski zabierają czytelników w wyjątkową podróż z Papuszą, a Elżbieta Stachurska-Dobek relacjonuje historię Gminnej Biblioteki Publicznej w Dzietrzychowicach. Numer zamykają zapowiedzi i zaproszenia na wartościowe wydarzenia, adresowane do pracowników bibliotek oraz ich potencjalnych i rzeczywistych użytkowników.

Książki w swoich różnorodnych formach dostępu, spotkania z ulubionymi twórcami, realizacja pasji, dzielenie się wiedzą, wymiana doświadczeń, wzmacnianie kompetencji, nabywanie nowych umiejętności, interakcje społeczne przy kawie lub herbacie zawsze będą na czasie. W społecznej świadomości nadal tkwi bardzo pozytywny fenomen przyjemności delektowania się słowem, a konsumpcja tekstu poprzez czytanie lub słuchanie pozostaje jednym z podstawowych aspektów spędzania czasu wolnego. Łącząc najserdeczniejsze życzenia wszelkiego dobra z okazji Dnia Bibliotekarza, zachęcamy do uważnej lektury numeru 1/2024 „Bibliotekarza Lubuskiego” i aktywnego uczestnictwa w polecanych przedsięwzięciach.

Czasopismo „Bibliotekarz Lubuski” dostępne jest w Dziale Badań, Analiz i Metodyki, Dziale Wydawnictw oraz Czytelni Ogólnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, a  w wersji elektronicznej — w zakładce Aktualny numer.

Redakcja życzy miłej lektury i zaprasza do współpracy.