Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Maj obfitował w spotkania w Dyskusyjnych Klubach Książki - Bibliotekarz Lubuski

Maj obfitował w spotkania w Dyskusyjnych Klubach Książki

maj zdjęcie zbiorówka mniejszePrzy Bibliotece Publicznej w Małomicach działają dwa Dyskusyjne Kluby Książki. Majowe spotkanie DKK dla dorosłych dotyczyło książki „Mam do Pana kilka pytań” autorstwa Rebecci Makkai. Uczestniczki dzieliły się swoimi odczuciami na temat fabuły, bohaterów i stylu pisania autorki.

Komentowały sposób, w jaki Makkai poruszała tematykę sytuacji kobiet, ich praw i siły. Spotkanie było interesujące i wypełnione żarliwą dyskusją. Większość uczestniczek uznała książkę „Mam do Pana kilka pytań” za godną polecenia książkę, ponieważ porusza ważne tematy społeczne i skłania do refleksji.
Dokładnie 8 maja, w dniu inaugurującym Tydzien Bibliotek, odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci przy Bibliotece Publicznej w Sulechowie. Dzieci wysłuchały dwóch opowiadań z książki Ursuli Muhr „Najpiękniejsze bajki o zwierzętach”. Po czym nastąpiła zabawa polegająca na przydzielaniu zwierząt do odpowiedniego miejsca ich zamieszkania. Lew został umieszczony w Afryce, bo tam zamieszkuje największa ilość tych zwierząt, świnka morska jako zwierzątko domowe umieszczona została w mieszkaniu z człowiekiem, natomiast jeleń trafił do lasu. Niektóre przypadki nie były łatwe do odgadnięcia, ale dzięki pomocy dorosłych całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, ku radości małych klubowiczów.
W Filii w Rudawicy GBP w Dzietrzychowicach spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek – „Biblioteka – miejsce na czasie”. Z tej okazji dorosłe klubowiczki postanowiły zmienić formę dyskusji i połączyły przyjemne słuchanie audiobooków z praktycznym wykorzystaniem wiedzy. Panie rozpoczęły przygodę z makramą. W trakcie, korzystając z dostępu do platformy LEGIMI, słuchały książki Magdaleny Witkiewicz „Zielarnia pod starym dębem”. To był naprawdę dobrze spędzony czas.
Klubowiczki DKK przy Bibliotece Publicznej w Szlichtyngowej 17 maja rozmawiały na temat książki Chrisa Bohjaliana „Zamki na piasku”. Historia rozgrywa się w dwóch planach czasowych: w roku 1915, gdzie poznajemy Armena i Elizabeth podczas Rzezi Ormian oraz w czasach współczesnych, kiedy wnuczka tych dwojga zaczyna badać szczegóły życiorysu swoich przodków. Książka wywarła duże wrażenie na członkiniach Klubu, choć nie dla wszystkich lektura była łatwa. Panie zgodnie wyraziły zdziwienie i podziw dla Elizabeth, która wybrała zachowanie sekretu, będącego ogromnym psychicznym brzemieniem. Szokujący okazał się dla wszystkich fakt, iż o tak ogromnej tragedii, jaką była Rzeź Ormian nie mówi się głośno, nie jest to historia powszechnie znana. Uczestniczki aktywnie wymieniały swoje spostrzeżenia i emocje związane z tematyką książki. Intrygująca treść i ożywiona dyskusja sprawiły, że panie z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie DKK.
22 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie. Tematem przewodnim stała się historia Poli, bohaterki powieści „Panna Foch” autorstwa Barbary Kosmowskiej. Na początku klubowicze wysłuchali wybranych fragmentów książki, w których ukazana została perspektywa nastolatki, zmuszonej do wyprowadzki z Warszawy, a następnie jej spostrzeżenia dotyczące odnajdywania się w mniejszej społeczności. W dalszej części spotkania uczniowie mieli za zadanie wypełnić przygotowane karty pracy, zbierając informacje potrzebne do przeprowadzenia debaty na temat realiów życia w małych i wielkich miastach. Dyskusja pozwoliła zauważyć wady i zalety osiadania zarówno w tych dużych miejscowościach, jak i na prowincji.
Klubowicze i klubowiczki Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży w Lubuskim Laboratorium Książki WiMBP w Zielonej Górze, za sprawą książki „Kosmiczna kraksa nad Wigrami” Katarzyny Barcikowskiej, poczuli pierwszy powiew wakacji. Niestety, opowieść o wakacyjnej przygodzie grupy nastolatków, spędzających wakacje na Mazurach, niespecjalnie przypadła do gustu DKK-owiczom, którzy ocenili książkę bardzo surowo, przyznając jej ocenę 1,2/5. Na szczęście, trochę więcej pozytywnych wrażeń wywołały inne książki, po jakie w kwietniu i maju sięgnęli członkowie Klubu. Młodzi czytelnicy chętnie i żywiołowo dyskutowali o nich na DKK.
Wakacyjny nastrój towarzyszył także spotkaniu Dyskusyjnego Klubu E-Książki w Mediateka Góra Mediów WiMBP w Zielonej Górze. Przyniosła go Małgosia, biorąca udział w dyskusji zdalnie, aż z Wrocławia. Na ekranie smartfona rozkręcała dyskusję przy wtórze rechotu żab i ćwierkających ptaków. Klub E-Książki dyskutował o nietypowym kryminale „Burza” Mieczysława Gorzki. Czytelniczą aprobatę zyskał pomysł autora na połączenie wątków związanych z tajemnicą zabójstwa małego chłopca z podróżami w czasie. Wydawało się, że dla policjantki Justyny Lewickiej, to jest ogromna szansa, żeby zobaczyć zabójcę, ale nie wszystko układało się według planu. Chociaż agenci ABW byli pokazani bardzo stereotypowo i bez głębi psychologicznej (informatyk Neo, mięśniak, intelektualista), to jednak w książce obronili się, dzięki wartkiej akcji, dowcipnym dialogom i licznym nawiązaniom do ikon popkultury („Matrix”, „King Kong”, „Terminator”, James Bond). Poważne zagadnienia związane z fizyką kwantową i równoległymi rzeczywistościami czasem wpadały na mieliznę i autor folgował swojej fantazji, wprowadzając dziwną postać babki „czarownicy”, która miała wszystko wyjaśnić, to jednak była ona kompletnie odklejona od całości. Klubowiczki polecają książkę „Burza” jako dobrą rozrywkę z zaskakującymi wątkami.
Ostatnie przedwakacyjne spotkanie DKK odbyło się 13 maja w Bibliotece w Świebodzinie. Omawiana powieść Valerie Perrin „Życie Violette” zyskała najwyższe noty: rewelacyjna książka, od której nie można się oderwać; najpiękniejsza powieść jaką przeczytałyśmy w tym roku. Główna bohaterka to kobieta, która mimo trudnego startu i wielu lat w smutku, odnajduje wreszcie prawdziwą i silną siebie. Zaskakuje główne miejsce fabuły, którym jest cmentarz. Silnie związana z nim Violette mówi o sobie: Nazywam się Violette Toussaint. Byłam dróżniczką, a teraz jestem dozorczynią na cmentarzu. Delektuję się życiem, piję je małymi łyczkami niczym herbatę jaśminową z miodem. Każdy mój dzień to prezent od niebios. Tak też sobie mówię codziennie rano, gdy otwieram oczy. Losy wszystkich bohaterów książki chwyciły świebodzińskie klubowiczki za serca, a ich tajemnice odkrywane były do ostatniej strony. Velerine Perrin napisała mądrą powieść, która daje nadzieję, że każdego może spotkać dobro, jeśli tylko na to pozwolimy. To już druga pozycja pisarki, która urzekła czytelniczki BP w Świebodzinie. Pierwszą omawianą lekturą były „Cudowne lata” - wspaniale opowiedziana, trzymająca w napięciu opowieść o relacjach, które łączą na całe życie i wyborach, które decydują o tym, kim jesteśmy. Klubowiczki DKK w Świebodzinie zdecydowanie polecają lektury Valerie Perrin.

Belka wąska DKK black