Spotkanie autorskie z Elizą Kącką

plakat - spotkanie autorskie z Elizą Kącką Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze serdecznie zaprasza 12 maja 2026 r. o godz. 18:00 do Sali im. Janusza Koniusza na Kolokwium Literackie — spotkanie autorskie z Elizą Kącką, laureatką Nagrody Nike 2025 połączone z promocją książki „Wczoraj byłaś zła na zielono”.
Wydarzenie organizowane w ramach XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2026, pod hasłem: Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz.
 
Eliza Kącka – pisarka, eseistka i literaturoznawczyni, doktor nauk humanistycznych. Związana z Wydziałem Polonistyki UW. Autorka książek naukowych oraz tomów prozy i esejów. W 2024 roku opublikowała powieść Wczoraj byłaś zła na zielono nagrodzoną w 2025 roku Literacką Nagrodą Nike. Autorka m.in. książek prozatorskich: „Elizje” (2017), „Po drugiej stronie siebie” (2019), „Strefa zgniotu” (2022), „Wczoraj byłaś zła na zielono” (2024), książki eseistycznej „Idiomy. Eseje” (2023) oraz książek akademickich: „Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida” (2012), „Lektura jako spotkanie. Brzozowski – tekst – metoda” (2017). Sporządziła kilka wyborów poezji (nie tylko najnowszej). Felietonistka i współpracowniczka „Tygodnika Powszechnego”.
 
„Wczoraj byłaś zła na zielono”
Wiedziałam, że zawsze muszę być gotowa na scenariusz dziki, dziwny. I że musimy się w nim trzymać razem.
Bezkompromisowa i brawurowa – taka jest autobiograficzna proza Elizy Kąckiej. To opowieść o podwójnym doświadczeniu pewnej odmienności i nieprzystawalności do narzuconych społecznie ram. O mozolnym, ale pięknym budowaniu trudnej, nieoczywistej relacji. O byciu matką i córką. O życiowym dryfie, performowaniu świata i wydreptywaniu wiedzy. O dzielności. O miłości. O życiu w kokonie i wychodzeniu z niego motylem. O tym, ile mogą znaczyć słowa i jak to jest widzieć je w kolorach.
/Opis pochodzi od Wydawcy/.
 
Spotkanie dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.