Rowerzyści w bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Rowerzyści w bibliotece

Rowerzyści w bibliotece– Jak jechaliśmy do biblioteki tramwajem, to razem z kolegą wykrzykiwaliśmy nazwy wszystkich znaków drogowych – mówi Natalia Grabowska, laureatka turnieju gry planszowej „Karta rowerowa", który odbył się 2 października 2013 roku w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.

W turnieju wzięło udział 18 uczniów, reprezentujących 9 gorzowskich szkół podstawowych. Celem konkursu było kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze oraz propagowanie gier planszowych jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. Gra była zacięta. Dzieci po „drogach" przesuwały figurki rowerzystów. – Żeby przejechać kawałek, trzeba było odpowiedzieć na pytanie. I dużo graczy na pytaniach nabijało sobie rzuty – wyjaśniał Kuba z „Małej Trzynastki", któremu nie udało się wejść do finału.
Turniej wygrała 9-letnia Natalia Grabowska z III b ze Społecznej Szkoły Stowarzyszenia Edukacyjnego w Gorzowie. – Najtrudniejsze pytanie dotyczyło miejsc, w których można zawracać, ale poradziłam sobie – mówiła po odebraniu nagrody. – Jak skończę 10 lat, na pewno zrobię kartę rowerową. Tym bardziej że na komunię dostałam rower.
Drugą nagrodę zdobył Konrad Oczkoś z Katolickiej Szkoły Podstawowej, a trzecią – Dawid Bębenek ze Szkoły Podstawowej nr 10. Przyznano też wyróżnienie Julii Stawińskiej ze Szkoły Podstawowej nr 15. Ponadto wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i nagrody pocieszenia.
Konkurs oceniali jurorzy: starszy aspirant Mirosław Pasek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji i Beata Dudkiewicz z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Nagrody ufundował patron turnieju: Wydawnictwo GRANNA sp. z o.o. oraz WORD.
Turniej zorganizowały: Eliza Paternowska i Maja Wilczewska-Wojczyszyn z Biblioteki Pedagogicznej.

Hanna Ciepiela
Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.