Astrid, Pippi i "naleśnikasy" - Bibliotekarz Lubuski

Astrid, Pippi i "naleśnikasy"

altPonad 530 uczniów z 23 gorzowskich placówek zwiedziło wystawę w Bibliotece Pedagogicznej, zorganizowaną z okazji 106 rocznicy urodzin Astrid Lindgren.
Wystawę, udostępnioną przez Ambasadę Szwecji w Polsce, otwarto 14 listopada, w dniu urodzin autorki „Dzieci z Bullerbyn”. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć jej książki, a także posłuchać opowieści o niezwykłym dzieciństwie samej pisarki, opisanym w Przygodach Astrid- zanim Astrid została Astrid Lindgren, wydanych przez Wydawnictwo Zakamarki. Dzieci, ze szczególną przyjemnością uczestniczyły w drugiej, warsztatowej części spotkania. Dzięki Wydawnictwu Jung-Off-Ska słuchały audiobooków, czytanych przez aktorkę Edytę Jungowską, a także podrzucały na patelni „naleśnikasy”. Jednym z zadań było też wymyślenie 101 zastosowań np. skasowanego biletu autobusowego lub sznurka. W okamgnieniu bilet zamieniał się w zaproszenie, przenoszące nas do wymarzonej krainy, a sznurek stawał się wędką, naszyjnikiem, linką holowniczą… Twórcze pomysły uczestników nie miały końca. Na dzieci, które przebrały się za bohaterów z książek Astrid Lindgren, czekały nagrody ufundowane przez Wydawnictwo Zakamarki. Podczas warsztatów można było więc spotkać mnóstwo dziewczynek i chłopców, przebranych za Pippi Pończoszankę, Emila, Dziadunia i dzieci z Bullerbyn. Wystawę i warsztaty „Kiedy Astrid była mała…” przygotowała Anna Giniewska z Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.
Anna Giniewska