Komputer bez ograniczeń wiekowych - Bibliotekarz Lubuski

Komputer bez ograniczeń wiekowych

seniorluty2014_018– Jeszcze kilka miesięcy temu baliśmy się włączyć komputer, a teraz potrafimy już wyszukiwać najświeższe informacje ze świata – zapewniali uczestnicy zajęć „Seniorzy w Sieci", które odbyły się 19 marca, w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

Zajęcia organizowane są od roku. Seniorzy na comiesięcznych spotkaniach poznają możliwości wykorzystywania komputera w codziennym życiu. Krok po kroku uczą się sprawdzania rozkładów jazdy, rezerwowania książek w bibliotekach, wyszukiwania przepisów kulinarnych lub... nut.

Materiałami muzycznymi szczególnie zainteresowany jest Szczepan Kaszyński, znany gorzowski muzyk i dyrygent. – Początkowo wydawało mi się, że mój wiek jest barierą nie do pokonania w korzystaniu z komputerowych dobrodziejstw. Ale po kilku spotkaniach, gdy oswoiłem się ze sprzętem, bardzo zainteresowała mnie możliwość wyszukiwania w Internecie informacji z różnych dziedzin. Zacząłem słuchać muzyki, przeglądać nuty. I coraz bardziej przekonuję się do kupna własnego komputera.
W zajęciach od początku uczestniczy też Władysława Staryszak, kierownik gorzowskiego klubu „Jedynka". Ona też zachęciła swoich klubowiczów do korzystania z komputerowych zajęć. – Większość z nas to ludzie po sześćdziesiątce, musieliśmy więc przełamać pewne opory – wyjaśnia. – Te wszystkie „klawisze, znaczki, przyciski" wydawały się bardzo skomplikowane. Uznaliśmy jednak, że człowiek XXI wieku nie może bać się techniki. Komputer ułatwia wiele spraw. Niedawno nasz klub odwiedzili zaprzyjaźnieni seniorzy z Eberswalde. Szefem tej niemieckiej grupy jest energiczny, 80-letni pan. Mówiłam mu o naszych zajęciach w bibliotece. Okazało się, że on też uczy się korzystania z komputera.
I wspólnie uzgodniliśmy, że już niedługo prześlemy sobie emalie z życzeniami. Zajęcia komputerowe prowadzą Monika Panek i Hanna Ciepiela z Czytelni Multimedialnej Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.
Kolejne, jubileuszowe spotkanie odbędzie się 16 kwietnia.

Hanna Ciepiela
Fot. Monika Panek