Wakacje we wschowskiej Bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Wakacje we wschowskiej Bibliotece

altUpalne lato, a w Bibliotece gwarno. Bogaty księgozbiór przyciągał licznych czytelników, natomiast przygotowana przez nas oferta wakacyjnych zajęć cieszyła się dużym powodzeniem wśród dzieci. Wyjątkową atrakcją były poranki filmowe i możliwość obejrzenia bajek w technologii 3D. Jeżeli ktoś chciał zostać gwiazdą parkietu albo mistrzem sportu w wybranej dziedzinie, to za sprawą gry PlayStation mógł przenieść się na dowolne boisko sportowe lub zaśpiewać i zatańczyć do melodii znanego przeboju. Niezwykłym powodzeniem cieszyły się też stanowiska komputerowe. Korzystali z nich pasjonaci gier komputerowych i surfowania po Internecie, natomiast najmłodsi mogli codziennie bawić się na podłodze interaktywnej. Czas wakacji to dla „molików książkowych”, tych małych i dużych, okazja do nadrobienia zaległości w czytaniu, poznania nowości wydawniczych lub powrotu do ulubionych lektur. Niektórzy przychodzili do biblioteki po prostu spotkać się ze znajomymi i porozmawiać przy kubeczku pysznego napoju z automatu.
Odwiedzali nas także turyści przebywający we Wschowie i okolicach. W punkcie informacji turystycznej uzyskiwali przydatne informacje, nabywali regionalne wydawnictwa. Korzystali z tablicy interaktywnej i wysyłali wirtualną pocztówkę ze swoim zdjęciem. Interesowały ich wszystkie urządzenia interaktywne. Z zaciekawieniem oglądali  agendy  Biblioteki.

Pod koniec sierpnia w Bibliotece Publicznej we Wschowie odbyły się cztery spotkania z cyklu „Hece i Smyki w bibliotece”. Pierwsze z nich nawiązywało do książki „Wakacje Mikołajka”. Dzieci wysłuchały fragmentu przygód niesfornego chłopca, a potem wzięły udział w kilku zabawach: były kalambury z wakacyjnymi hasłami do odgadnięcia i łowienie różnych morskich żyjątek, co bardzo spodobało się najmłodszym. Na koniec każdy z uczestników wykonał własnoręcznie rybkę.
Podczas drugich zajęć wybraliśmy się na piknik razem z Pettsonem i Findusem, bohaterami książek Svena Nordqvista. W czytelni stanął namiot, wywołując na twarzach dzieci wiele uśmiechów. W ciemności rozjaśnionej tylko latarką, wszyscy słuchali opowieści o wyprawie literackich bohaterów. Potem rozpoczęła się część plastyczna, podczas której powstały kolorowe pawie, a na koniec zagraliśmy  w grę poprawiającą koncentrację „Pan Słabeusz zgubił swój kapelusz”.
Na trzecich zajęciach razem z Zuzią wędrowaliśmy po polskich górach, dzięki czemu dzieci dowiedziały się m.in. kim są pasterze, czym jest wąwóz lub hala. Następnie uczestnicy, nawiązując do tematyki spotkania, stworzyli pasące się wesołe owieczki. Zajęcia zakończyły zabawy ruchowe.
Czwarte spotkanie przebiegało pod hasłem „Lokomotywą w świat”. Dzieci miały okazję wysłuchać wiersza Tuwima w wykonaniu Artura Barcisia i Piotra Kramera, by potem wspólnie stworzyć kolorowy pociąg z mnóstwem wagoników. Po zajęciach plastycznych nadszedł czas na zabawę z krzesełkami i grę w listonoszów. Ponieważ nieubłaganie zbliża się rok szkolny wszyscy mieli też okazję zapoznać się z tym, gdzie w bibliotece można odnaleźć lektury i inne książki przydatne w przygotowywaniu się do lekcji.
Dzięki naszemu sponsorowi każde spotkanie kończyło się także słodkim poczęstunkiem.