Tydzień Bibliotek w Lubuskiem

W dniach 8–15 maja 2010 r. trwał ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Hasłem wiodącym tegorocznej edycji było: „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy”. W tę organizowaną już po raz siódmy przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wielką akcję popularyzacji książki i czytelnictwa włączyły się również lubuskie biblioteki: publiczne, pedagogiczne i naukowe.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida

Hasło Tygodnia Bibliotek zostało zrealizowane w bieżącym roku w Bibliotece Norwida, satysfakcjonując nie tylko nas, promujących książki, czytelnictwo, biblioteki, ale przede wszystkim naszych czytelników, użytkowników bogatej i różnorodnej oferty, która miała pokazać, że Biblioteka Norwida jest miejscem przyjaznym i otwartym na nowoczesne formy przekazu, gdzie obok tradycyjnych słów, jest miejsce na dźwięki, obrazy.
Pierwszymi, którzy mogli się o tym przekonać, podczas inauguracji Tygodnia Bibliotek, byli licznie zgromadzeni MM-kowicze (użytkownicy portalu Moje Miasto), uczestnicy imprezy fotograficznej Foto Day w Norwidzie. Pasjonaci fotografowania zostali zaproszeni przez dyr. Andrzeja Bucka do zwiedzania i zgłębiania tajemnic gmachu zielonogórskiej książnicy w ramach Dnia Otwartego w WiMBP. Przyznam, że było to trochę utrudnione ze względu na trwający już remont. Nie przeszkadzało to jednak MM-kowiczom. W towarzystwie byłego dyrektora biblioteki, Grzegorza Chmielewskiego, który z wielką pasją przybliżał jej historię, przytaczając różnorodne anegdoty, fotografowali księgozbiory, archiwa i panoramę z gmachu budynku. Duże wrażenie zrobił na MM-kowiczach zbiór starodruków, rękopisów i zabytkowej kartografii. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się maleńka książka w medalionie, którą prawie wszyscy chcieli sfotografować. Był to Konversätions-Lexikon Daniela Sandersa z 1806 roku. Oprócz zabytków piśmiennictwa oglądano też najważniejsze pomieszczenia instytucji. Był to pierwszy Foto Day w bibliotece, ale nie ostatni. Biblioteka Norwida okazała się dla MM-kowiczów tak interesującym miejscem, że przyciągnęła w ostatnim dniu obchodów Tygodnia Bibliotek drugą, równie liczną grupę pasjonatów fotografii. Autorzy, którzy zaprezentowali swoje galerie na portalu MM Zielona Góra, wzięli udział w konkursie Foto Day. Laureatów poznaliśmy 10 czerwca.
Wszyscy odwiedzający bibliotekę podczas Dnia Otwartego mogli poznać Norwida „od kuchni”, zajrzeć do działów, które na co dzień są niedostępne dla czytelników. W holu głównym Dział Zbiorów Specjalnych prezentował cenne starodruki, można było także wziąć do ręki e-booki i poznać bogatą ofertę audiobooków przygotowaną przez Oddział Książki Elektronicznej. Ale to nie wszystko! Na wchodzących do biblioteki czekały inne niespodzianki. Można było bowiem wysłuchać standardów jazzowych w wykonaniu studentów Wydziału Artystycznego UZ. Nie zapomnieliśmy o najmłodszych, którzy pod okiem artysty plastyka wspólnie z towarzyszącymi uczestniczyli w warsztatach plastycznych pn. Księga znaków. Miłośnicy książek mogli niedrogo kupić woluminy wycofane ze zbiorów WiMBP na tradycyjnie organizowanym przez bibliotekę Majowym Kiermaszu. W kolejnych dniach akcji w zielonogórskiej książnicy nie brakowało słów, dźwięków i obrazów…
Obrazy. 10 maja otwarto wystawę multimedialną Wczoraj i dziś Czwartków Lubuskich prezentującą na plazmowym monitorze bogatą historię Czwartków Lubuskich, których tradycja sięga 1956 roku. Wisława Szymborska, Hanna Krall, ks. Jan Twardowski, Olga Tokarczuk, William Wharton, Jonathan Carroll to sławni i cenieni autorzy, którzy również gościli w Bibliotece Norwida w ramach Czwartków.
Słowa. 11 maja w holu biblioteki najmłodsi czytelnicy wysłuchali fragmentów ulubionych książek czytanych przez znanych zielonogórzan. Gośćmi oklaskiwanymi i wzbudzającymi radosny uśmiech byli: Lidia Gryko – zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Urządu Miasta, Kazimierz Pańtak – prawnik, Ida Ochocka – aktorka, Elżbieta Wozowczyk-Leszko i Edward Mincer – dziennikarze Radia Zachód oraz Roman Awiński – dziennikarz Radia Zielona Góra. 13 maja w Oddziale dla Dzieci odbyły się warsztaty kulinarne z Joanną Krzyżanek, popularną autorką książek dla dzieci. W szranki o dyplomy kuchcika i kuchareczki stanęły dzieci z klas IV i V Szkoły Podstawowej nr 14. W warsztaty wprowadziła dzieci opowieść gościa o Starym Knedelkowie, rodzinnym miasteczku Cecylii Knedelek i jej przyjaciół, bohaterów książek Joanny Krzyżanek. Uczestnicy spotkania następnie przystąpili do sporządzania owocowych szaszłyków i czekoladowych wafelków. Na wafelkach powstały wymyślne wzory z owoców. Wszyscy zdali pomyślnie ten kulinarny egzamin i otrzymali dyplomy.
Dźwięki. 15 maja w Sali Dębowej biblioteki wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze, którzy w Roku Chopinowskim zaprezentowali obok utworów Fryderyka Chopina, kompozycje innych wybitnych przedstawicieli romantyzmu. Słowa, obrazy. 15 maja rozstrzygnięty został internetowy konkurs czytelniczy pn. Podróże po literaturze popularyzujący dawną i współczesną literaturę polską. Konkurs adresowany do wszystkich odwiedzających stronę WWW biblioteki ogłoszony był już w pierwszym dniu obchodów Tygodnia Bibliotek. Uczestnicy konkursu udzielali odpowiedzi on-line. Laureatom, a raczej laureatkom, ponieważ w większości były to panie, wręczono zestawy książek opublikowanych w wydawnictwie Pro Libris. To tylko niektóre przykłady z bardzo bogatej oferty działań przygotowanych w Tygodniu Bibliotek przez WiMBP. Nie brakowało równie interesujących propozycji w naszych filiach (zwłaszcza nr 2, 4 i 9). Włączając się do tej ogólnopolskiej akcji, staraliśmy się pokazać, że współczesna biblioteka, szanując zbiory drukowane, coraz częściej komunikuje się z czytelnikami za pośrednictwem nowoczesnych form przekazu informacji. Staje się miejscem, w którym doskonale obok siebie funkcjonują słowa, dźwięki i obrazy.
Dorota Kaczmarek


Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. M. Grzegorzewskiej

Tydzień Bibliotek to akcja promująca czytelnictwo, podkreślająca wartość bibliotek w życiu społecznym. Co roku ma inne hasło wiodące, które obrazuje, jakie obszary działalności biblioteki eksponują i co chcą upowszechnić w świadomości czytelników. Tegoroczna, ósma już edycja, nad którą honorowy patronat objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, przebiegała pod hasłem Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy.
Nasza placówka wraz z działającym przy PBW Kołem SBP przygotowała imprezy adresowane do szerokiego grona odbiorców. Szczegółowy program zamieszczono na stronie internetowej biblioteki, zadbano również o nagłośnienie wydarzeń w mediach.
Obchody zainaugurowała wystawa Bibliotekarskie pasje, która udowodniła, iż oprócz miłości do książek bibliotekarze malują, piszą wiersze, kolekcjonują różne przedmioty. Zwiedzający podziwiali kolekcję zakładek książkowych, znaczków pocztowych, monet, zapalniczek, książek-miniaturek, pamiątek z podróży, a także hafty, frywolitki, prace wykonane techniką decoupage.
Technologia i estetyka wydawnictw elektronicznych była tematem spotkania metodyczno-integracyjnego, na które zaprosiliśmy lubuskich nauczycieli bibliotekarzy. Po wysłuchaniu interesującego wykładu Artura Belinga, uczestnicy zapoznali się z opiniami uczniów V Liceum Ogólnokształcącego, zebranymi przez Renatę Bielerzewską, na temat: e-book a książka tradycyjna. Miłym akcentem był poczęstunek, podczas którego bibliotekarze dzielili się refleksjami i doświadczeniami z codziennej pracy. Nasi goście otrzymali także bezpłatne wydawnictwa bibliotekarskie i pedagogiczne.
„Poznaj stronę internetową i e-mail biblioteki” – to działanie, które miało na celu przypomnienie czytelnikom, z jakich usług mogą korzystać w bibliotece. Adresy: e-mailowy i strony internetowej umieszczono na słodkich niespodziankach.
Talentami kulinarnymi popisaliśmy się podczas I Bibliotekarskiego Festiwalu Kulinarnego, który dostarczył uczestnikom i konsumentom wielu wspaniałych, nie tylko smakowych wrażeń. Był okazją do degustacji i wymiany przepisów. W konkursie wzięło udział ośmiu wystawców prezentujących potrawy: jednogarnkowe syte, zakąski i przekąski, słodkości i przetwory (także dla odważnych). Zwycięzców nagrodzono dyplomami i upominkami rzeczowymi. Grand Prix otrzymał duet Wanda Stokłosa i Aleksandra Skulska. Potrawy serwowano w scenerii kuchni z lat minionych, gdzie królowała mosiężna patelnia do smażenia konfitur. Festiwalowi towarzyszyła wystawa książek kucharskich.
Podczas Tygodnia Bibliotek na kiermaszu w Wypożyczalni PBW można było nabyć książki za przysłowiową złotówkę. Przez cały miesiąc trwała książkowa abolicja. Czytelnicy mieli możliwość oddania nie zwróconych w terminie książek bez płacenia kary.
Cieszy fakt, iż wszystkie pomysły i ich realizacja były dziełem kreatywnych pracowników biblioteki i członków koła SBP. Wypada mieć nadzieję, że w roku przyszłym będziemy mogli zaproponować naszym czytelnikom równie interesujący program.
Joanna Trznadel
Jolanta StadnikBiblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego

Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek: Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy odwołuje się do zmian, jakie zachodzą we współczesnych książnicach. Biblioteki to dziś nie tylko zbiory drukowane: coraz częściej oferują swoim czytelnikom-użytkownikom znacznie bardziej różnorodne możliwości zdobywania wiedzy i uczestniczenia w kulturze. Fakt ten podkreślić miały wszystkie związane z Tygodniem akcje zorganizowane przez Bibliotekę Uniwersytetu Zielonogórskiego.Zaprosiliśmy naszych czytelników do obejrzenia dwóch wystaw (w campusie A i B) podejmujących hasło Tygodnia Bibliotek i pokazujących wszystko to, co nowe w bibliotekach XXI wieku. Zorganizowaliśmy także szereg prezentacji i wykładów, wśród nich m.in.:
• w Dziale Zbiorów Specjalnych pokaz pt. Dawni wydawcy, dawne książki. XIX-wieczne serie wydawnicze;
• w Dziale Informacji Naukowej prezentację pt. Biblioteka XXI wieku. Prezentacja elektronicznych zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej i Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej;
• w Galerii Sztuki na Wydziale Artystycznym wystawę Tomasza Psuji pt. Obrazy fabularne oraz wykład towarzyszący;
• w Bibliotece Muzycznej prezentację Świat dźwiękiem malowany. Prezentacja zbiorów Biblioteki Muzycznej.
Pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej mieli zaś podczas Tygodnia Bibliotek możliwość obejrzenia zabytków Poczdamu.
B.M.