Światowy Dzień Poezji - Bibliotekarz Lubuski

Światowy Dzień Poezji

altBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej zorganizowała spotkanie z okazji Światowego Dnia Poezji. Poezja - cóż to takiego? Słowa napisane trochę „inaczej”- ubrane, wystrojone, pomalowane. Poezja uwrażliwia. Mówi o tym, że człowiek jest piękny, czasami tylko poturbowany.
Wisława Szymborska napisała: „Niektórzy lubią poezję”
„Niektórzy-
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc”.
Nas było trochę więcej. Spotkaliśmy się w Świetlicy wiejskiej w Jędrzychowicach 21 marca 2015 r. o godz. 16.00 w Światowym Dniu Poezji, aby uczcić ten dzień. Miło nam było powitać pana Jarosława Gnata- kierownika Referatu Oświaty, Kultury i Zdrowia z UMIG w Szlichtyngowej. Cieszy fakt, że wśród dorosłych uczestniczyła młodzież: Paulina Piwowar– licealistka z Liceum Ogólnokształcącego im. T. Zana we Wschowie oraz Izabela Piwowar- uczennica Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej, które przygotowały oprawę muzyczną. Natomiast Aleksandra Andrzejewska absolwentka z Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Szlichtyngowej, a obecnie licealistka Liceum Ogólnokształcącego im. T. Zana we Wschowie- zaśpiewała i przeczytała wiersz „Dziesięć Diabłów Głównych”. Za ten wiersz otrzymała specjalną nagrodę poza konkurencją w konkursie zorganizowanym przez Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II we Wschowie w 2014 roku. Panie- Marianna Hubar, Zofia Kupczak, Magdalena Marcinowska, Eugenia Kosmowska zaprezentowały swoją twórczość literacką. W tym dniu staliśmy się duchowo piękni. Wokół nas wiosenna aura. Był czas na rozmowy przy kawie i herbacie. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Szlichtyngowej dziękuje pani Małgorzacie Walczak za umożliwienie regionalnym poetom zaprezentowania swoich wierszy.
Eugenia Kosmowska