Niebieski wernisaż z w bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Niebieski wernisaż z w bibliotece

niebieski_wernisaz_2– Te dzieci są fantastyczne, nawet jeśli nie potrafią wiązać butów, wykonują niezwykle precyzyjne prace, z którymi my byśmy nigdy sobie nie poradzili – zapewniała Ewa Przybylska, wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem podczas wernisażu w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

Na wystawie, zatytułowanej „My wśród was", zaprezentowano około 20 prac wykonanych różnymi technikami plastycznymi przez podopiecznych gorzowskiego Ośrodka Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem oraz z Przedszkola Specjalnego dla Dzieci z Autyzmem. Wystawę otwarto w ramach obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten przypada na 2 kwietnia, jednak ze względu na ferie wielkanocne, tegoroczne gorzowskie świętowanie zorganizowano dzień wcześniej. Wszyscy uczestnicy wernisażu ubrani byli na niebiesko, w rękach trzymali niebieskie baloniki i kwiaty. Podobny wystrój miała biblioteka.

– Kolor niebieski jest symbolem solidarności z osobami z autyzmem – wyjaśniła E. Przybylska. – A wszystko zgodnie z hasłem naszych obchodów „Zaświeć się na niebiesko" .

W wernisażu wziął udział Jerzy Kaliszan, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie. Podziękował wszystkim dzieciom za „niezwyczajną wystawę w zwyczajnym świecie".

Prace można oglądać przez dwa tygodnie.

Hanna Ciepiela
fot. Dariusz Sapkowski