Zwyczajne życie z poezją i piosenką - Bibliotekarz Lubuski

Zwyczajne życie z poezją i piosenką

alt16 kwietnia 2015 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu, w Czytelni Ogólnej odbyło się spotkanie z Danutą Pławińską z Mirostowic Górnych. Z przyjemnością mogłyśmy zaprezentować społeczności żagańskiej twórczość literacką i artystyczną poetki, wysłuchać wierszy i tekstów piosenek, oraz barwnych opowieści o przygodach z pisarstwem. Pierwszy wiersz napisała w wieku siedemnastu lat dla koleżanki przeżywającej miłosne rozterki. W późniejszym okresie, w zależności od różnych sytuacji i zdarzeń życiowych, tworzyła z miłości do dzieci, wnuków i męża. W prostocie jej poezji odnajdujemy oczarowanie otaczającą nas przyrodą, wiarę w Boga i ludzi. Jednak prawdziwą radość pani Danucie sprawiło pisanie piosenek dla zespołu Wesoła Gromada, do którego również należy. Odkryła wówczas prawdziwy talent przed społecznością lokalną, a jej twórczość wyszła poza kręgi województwa lubuskiego. Swoją poezję prezentowała m. in. na Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Katedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim. Pani Danuta Pławińska prawdziwy sukces osiągnęła w 2000 roku zostając laureatką nagrody I i III stopnia w kategorii: pieśni  i piosenki w konkursie na Współczesną Poezję Ludową i Scenariusz Widowiska Zwyczajowego, pod patronatem senatora Zbyszko Piwońskiego.
Zespół Wesoła Gromada skupia w swoich szeregach dziewięć pań z Koła Gospodyń Wiejskich z Mirostowic Górnych i swoim repertuarem uświetniają uroczystości i imprezy okolicznościowe odbywające się w gminie, powiecie i województwie lubuskim. Tym razem czynnie uczestniczył w spotkaniu autorskim prezentując twórczość koleżanki.
Wieczór upłynął nam w miłej i sympatycznej atmosferze. Całość spotkania poprowadził w profesjonalny sposób pan Donat Linkowski, redaktor Radia Zachód.
Elżbieta Buganik