Żyć to podróżować - Bibliotekarz Lubuski

Żyć to podróżować

Spotkanie autorskie z Magdą Omilianowicz – autorką książek reportażowych o podróżach

Spotkanie_z_M.Omilianowicz„Żyć to podróżować" było myślą przewodnią spotkania autorskiego z Magdą Omilianowicz – reporterką z Koszalina. Dla M. Omilianowicz podróże są lekcją pokory i tolerancji oraz próbą zrozumienia innych kultur i tradycji. Wybitny norweski podróżnik Thor Heyerdahl mawiał, że: „Tylko podróż jest prawdziwym życiem, tak i prawdziwe życie jest podróżą". Inni ujmują rzecz metaforycznie, twierdząc, że „życie nasze jest chwilą ulotną w podróży do wieczności". Charakteryzując istotę podróży, arabski autor Ibn Battuta w „Osobliwościach miast i dziwach podróży" pisał: „Podróże początkowo odbierają nam mowę, a później nie pozwalają przestać mówić".

Podczas prezentacji multimedialnej M. Omilianowicz przedstawiła sylwetki niebanalnych ludzi, którzy w bardzo oryginalny sposób odbywali dalekie i niekonwencjonalne podróże. Osoby te znała z autopsji, z niektórymi z nich jest w kontaktach na co dzień, zawsze gotowa towarzyszyć im w tych podróżach. W swym wystąpieniu dużo miejsca poświęciła wyspie Lanzarote na Wyspach Kanaryjskich, dokąd udała się kierowana odruchem serca. W sposób bardzo interesujący przedstawiła uroki krajobrazu wyspy, klimat oraz kulturę związaną ściśle z tradycjami hiszpańskimi. M. Omilianowicz wydała kilka książek reportaży, m.in.: „Przekraczające granice", „Fakt autentyczny", „Anegdoty o gwiazdach", „Zakochani". Po spotkaniu autorka składała dedykacje na sprzedanych książkach.

Spotkanie z M. Omilianowicz uświetniło podsumowanie konkursu „Czytelnika Roku 2014". Pierwsze miejsce – dyplom „Magna cum laude" wraz ze statuetką i wybraną książką zdobył Edward Siehankiewicz, osiągając wynik ogółem 1132 pkt., wygrywając zarówno w klasyfikacji ogólnej, jak i wypożyczeń literatury popularnonaukowej. Drugie i trzecie miejsce zdobyły kolejno Barbara Malińska i Irena Żylińska, otrzymując także honorowe dyplomy oraz nagrody książkowe.

Pozostałe miejsca od czwartego do jedenastego zdobyły następujące osoby: Cezary Palen, Ewa Apanowicz, Aurelia Soboń, Tomasz Plichta, Łukasz Duhanik, Marek Konieczny, Irena Kurowicka oraz Lech Wasilkiewicz.

W zdecydowanej większości byli to czytelnicy Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki. Wśród czytelników filii bibliotecznej na uwagę zasłużyły także – Wiesława Janek oraz Maria Ludvicek.

Po raz pierwszy podsumowano także czytelnictwo wśród młodzieży, którego klasyfikacja przedstawia się następująco: Kaja Rzepiela – 514 pkt., Kamila Szymaszek, Paula Dubiel, Aneta Sawicka, Andżelika Oknińska.

Andrzej Grupa
dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie