Realizacja Priorytetu 2 w Filii nr 5 - Bibliotekarz Lubuski

Realizacja Priorytetu 2 w Filii nr 5

Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych zgodnie z potrzebami partnerskich bibliotek szkolnych

f5Program jest nowym elementem polityki bibliotecznej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest zwiększanie poziomu czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, poprzez ułatwianie dostępu do nowości wydawniczych uczniom szkół podstawowych i gimnazjów oraz wypracowanie modelu współpracy bibliotek publicznych i szkolnych w środowisku lokalnym. Priorytet 2 ma na celu ponadto kształtowanie wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów postaw i nawyków korzystania z wiedzy i informacji pozyskanych z szeroko rozumianej literatury.

Filia nr 5 jako partnerską wybrała Szkołę Podstawową nr 1 w Zielonej Górze. Wspólnie została ustalona lista zakupów książkowych i audiobooków. Stworzono bazy danych dotyczących zakupu nowości w ramach wyżej wymienionego projektu i przesłano ją na stronę internetową biblioteki szkolnej. Zaprojektowano plakat informujący o zakupie nowości ze środków MKiDN do rozpowszechnienia w obydwu placówkach.

W związku z powyższymi działaniami wynikła koncepcja współpracy z biblioteką SP nr 1 w Zielonej Górze. Wyodrębniono kilka obszarów wspólnych działań:
a) popularyzacja czytelnictwa
b) działania edukacyjne
c) działania informacyjne.

W ramach popularyzacji czytelnictwa zrealizowano warsztaty literacko-plastyczne oraz cykl głośnego czytania „W bibliotece żółwia Franklina przygoda z książką się zaczyna'" dla dzieci 6-10-letnich z SP1. W tych warsztatach wykorzystano między innymi książki zakupione z Priorytetu 2 z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"' M. Widmarka oraz z serii „Poczytaj mi mamo"'. W warsztatach wzięło udział 137 osób.

f5_2Działania edukacyjne to lekcje biblioteczne i warsztaty plastyczne, tematyczne, w których wykorzystano zakupioną literaturę: „Zabawy z panem Kuleczką" na podstawie tekstów W. Widłaka z cyklu „Pan Kuleczka", „Mama Mu sprząta" na podstawie cyklu książek Tomasa Wieslandera oraz cykl książek o Franklinie (patronie biblioteki) „Franklin na tropach jesieni". W lekcjach wzięło udział 150 dzieci.

Podsumowaniem działań był konkurs mitologiczny „Bogowie Olimpijscy". Na stronie WWW biblioteki szkolnej codziennie przez 30 dni pojawiały się pytania z zakresu mitologii. Był to pierwszy etap konkursu. Podczas drugiego etapu dzieci miały wyjaśnić frazeologizmy mitologiczne. Konkurs cieszył się dużą popularnością. Rozdano nagrody i dyplomy.

Działania w ramach Priorytetu 2 podniosły kompetencje czytelnicze dzieci, wzbogaciły księgozbiór biblioteki publicznej poprzez uaktualnienie listy lektur, jak i wprowadzenie do nich nowych pozycji. Utworzona została baza danych księgozbiorów tematycznych z zakresu lektur szkolnych. Zakupiony księgozbiór został wyodrębniony na osobnych regałach i uczniowie ze SP1 korzystają z niego w pierwszej kolejności.

Priorytet 2 przyczyni się do bardziej owocnej współpracy biblioteki publicznej z biblioteką szkolną.

Izabela Zawistowska