Zwyczajna pisarka w bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Zwyczajna pisarka w bibliotece

kosmowska3– Nie znoszą doskonałych bohaterów, wolę zwyczajnych, takich, którzy potykają się, wstają, robią błędy. I tacy właśnie, zwyczajni ludzie, żyją w moich książkach – mówiła pisarka Barbara Kosmowska, na spotkaniu autorskim, które odbyło się 30 września 2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.

Barbara Kosmowska jest autorką kilkunastu książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jej powieści stale zdobywają prestiżowe wyróżnienia i nagrody. Do najbardziej znanych należą „Buba", „Pozłacana rybka" , „Gobelin" , „Ukrainka".

Podczas spotkania pisarka z wdziękiem i poczuciem humoru opowiadała widzom o swoim zaczytanym dzieciństwie, młodości, w której pisała wiersze i marzyła o pracy w szkole, pracy na uczelni i późnym debiucie literackim.

– Bardzo lubiłam pracę naukową, ale trudno mi było ją połączyć z terminami oddawania kolejnych książek do wydawnictwa – opowiadała. – W końcu mąż rozwiał moje wątpliwości, bo powiedział: jak napiszesz książkę, to masz już jednego czytelnika, potem przeczyta ją nasza córka i ja. I masz trzech czytelników. A jak napiszesz habilitację... to na mnie nie licz.

Pisarka barwnie odpowiadała też na pytania czytelników np. o warsztat swej pracy.

– Nigdy nie robiłam ceremonii z pisania, nie czekałam na natchnienie – zapewniała. – Zawsze pisałam między gotowaniem grochówki, wychowywaniem dzieci i przyjacielskimi rozmowami z mężem.

Spotkanie z B. Kosmowską zorganizowała Fundacja ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom" w nagrodę za aktywne działania gorzowskiego Klubu Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo".

Hanna Ciepiela