Zabawy literackie, plastyczne i ruchowe podczas ferii zimowych 2016 w Oddziale dla dzieci Biblioteki Publicznej w Świebodzinie - Bibliotekarz Lubuski

ferie_2016W pierwszym tygodniu ferii zimowych od 18-22. 01. 2016 r. w Oddziale dla dzieci Biblioteki Publicznej w Świebodzinie zorganizowano zajęcia literackie, plastyczne i ruchowe, które odbywały się 2 godziny dziennie. Uczestnikami zajęć były dzieci starsze i młodsze – uczniowie szkoły podstawowej oraz przedszkolaki – gr. „Smerfy" z Publicznego Przedszkola nr 4 w Świebodzinie.

Zajęcia feryjne rozpoczął teleturniej „Baśnie bez tajemnic". Uczestnicy zostali podzieleni na trzy zespoły i podjęli się przejścia kilku prób literackich. Była „próba mądrości", w której udzielano odpowiedzi na pytania, w „próbie rozpoznania" odgadywano baśnie na podstawie ilustracji, w „próbie poprawności" dzieci poprawiały błędne tytuły, w „próbie znajomości" rozpoznawano utwór, z której pochodził czytany fragment, w „próbie skojarzeń" kojarzono baśnie w oparciu o wylosowany przedmiot, w „próbie spostrzegawczości" dzieci odkrywały karty z bohaterami po to, aby zebrać najwięcej par, w ostatniej próbie drużyny zmierzyły się z grą planszową Calineczka. Były też zgaduj-zgadule: „Zimowe łamanie głowy" i „Kaczor Donald, Myszka Miki i inni..., czyli co wiem o bohaterach bajek Disneya". Dzieci rozwiązywały zagadki: „Księżniczki Disneya" i „Połącz w pary" oraz łamigłówki. Z prac plastycznych dzieci wykonały z firanki „Zimowe drzewka" i wypełniły plasteliną kontury postaci z bajek Disneya oraz okleiły skrawkami wydartymi z gazety gwiazdki, kwiatki, motylki i inne kształty. Z bloku technicznego wycinały kolorowe prostokąty, na które doklejały okna i kółka. Lokomotywę i gotowe wagoniki po złożeniu na pół przyklejały do sznurka. Kolorowa ciuchcia jako zawieszka na ścianę składała się z 39 wagoników. Prace plastyczne uczestników wyeksponowano na tablicy w Oddziale dla dzieci. Oprócz zabaw literackich i plastycznych zorganizowano dzieciom również zabawy ruchowe. W zabawie „Berek z klamerek" uczestnikom przypinano klamerki na plecach. Na dany sygnał należało zebrać jak najwięcej klamerek, uważając zarazem, aby nie stracić swoich. Kiedy z pleców znikały wszystkie klamerki, przeliczano, ile udało się zebrać. Osobę, która miała najwięcej klamerek, ogłaszano zwycięzcą. W innej grze na zawołanie prowadzącego „Cztery kąty, a piec piąty!" zawodnicy stojący w kątach szybko zamieniali się między sobą miejscami, a w tym czasie ci ze środka usiłowali zająć jedno ze zwalnianych miejsc. Były też zabawy „Baba Jaga patrzy", „Miotła czarownicy", „Dmuchańce", „Bieg po buty", „Wykonaj i wróć", „Rachunki w kątach", gra w kręgle. Wiele emocji i wrażeń dostarczyło uczestnikom inscenizowanie wiersza Juliana Tuwima pt. „Rzepka". Podczas „Papierowej magii" uczestnicy brali udział w zabawach z wykorzystaniem gazet. W „Bitwie na śnieżki", dzieci zostały podzielone na dwie grupy, które stały naprzeciw siebie oddzielone liną. Każde z nich trzymało w ręku „śnieżną kulę" z gazety. Na sygnał przerzucały kule na pole przeciwnika. Wygrywała ta drużyna, która miała mniej kul na swoim polu. W zabawie „Kto pierwszy ten lepszy" wygrywała ta osoba, która zebrała do kartonów najwięcej rozrzuconych na podłodze „śniegowych kul". Gazety wykorzystano również do gier: „Na lodowisku", „Bieg z gazetą" oraz „Taca".

Zorganizowane zajęcia podczas ferii stanowiły świetną zabawę, która pozwoliła dzieciom aktywnie i twórczo spędzić wolny czas. Za aktywny udział w zajęciach bibliotecznych dzieci otrzymały słodki poczęstunek i symboliczne nagrody.

Ewa Kubik
kierownik Oddziału dla dzieci