TUTLANDIA w Wymiarkach - Bibliotekarz Lubuski

TUTLANDIA w Wymiarkach

wymiarki_tutlandia

12 maja mali czytelnicy Biblioteki w Wymiarkach omawiali kolejną książkę w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Z racji tego, że zbliża się spotkanie autorskie z pisarką Panią Agnieszką Ginko, sięgnęliśmy po jedną z jej książeczek dla dzieci. Opowiada ona o rodzinie Tutków, ich problemach oraz przygodach. Skupiliśmy się najbardziej na rozdziale pierwszym, który jest poświęcony relacjom między rodzeństwem oraz wizycie rodziny w teatrze. Nasi czytelnicy opowiedzieli w grupie, jak rozwiązywać konflikty z rodzeństwem i jakie powinny być między nimi relacje. Wraz z dziećmi omówiliśmy, jak trzeba się zachować w teatrze lub kinie. Dzieci chętnie opowiadały o spektaklach, w których uczestniczyły i filmach, które obejrzały. Ponadto swoim rówieśnikom przedstawiły tytuły swoich ulubionych bajek. Po omówieniu książeczki dzieci zabrały się do prac plastycznych nawiązujących do „Tutlandii". Milusińscy wykonali kukiełki, z pomocą których rozegrali krótki teatrzyk. Spotkanie zrealizowano w ramach wojewódzkiego projektu „TUTLANDIA. Bawimy się w bibliotece"

Joanna Zielińska

RECENZJA

„Tutlandia" Agnieszki Ginko jest to książeczka dla dzieci, która opowiada o rodzinie Tutków. Tutka i jej brat Tutek wraz z rodzicami mają przeróżne przygody. Ich życie jest wesołe, a czasem smutne jak w każdej rodzinie. Raz jest lepiej, a raz gorzej, ale zawsze się wszyscy wspierają i wspólnie rozwiązują problemy i konflikty. Tutek jako starszy brat często robi psikusy i drażni swoją młodszą siostrę i rodziców, np. lubi się zamieniać w lwa, który ryczy jak dzikie zwierzę. Między rodzeństwem często dochodzi do kłótni, ale po niej brat z siostrą zawsze potrafią dojść do porozumienia. Słowa „TY NIE KOCHA TUTKI" urzekają i sprawiają, że na każdej buzi pojawia się uśmiech. Odpowiedź brata ogrzewa nam serca i każe wierzyć, że w każdym domu rodzeństwo darzy się tak dużym uczuciem jak w przypadku Tutka i Tutki. Ponadto książeczka jest bogata w sytuacje z życia rodziny, np. wizyta w teatrze czy wizyta u lekarza, co sprawia, że czytelnik może utożsamić się z bohaterami „Tutlandii".
Tutek i Tutka już od pierwszych stron zyskują sympatię małych czytelników. Książka jest napisana w zabawny sposób, a przy tym porusza codzienne sprawy. Prosty, zrozumiały i humorystyczny język oswaja czytelnika i sprawia, że z „Tutlandią" można się zaprzyjaźnić. Książka jest nam bardzo bliska, ponieważ w ciepły, przyjazny sposób porusza problemy i perypetie niemalże każdej polskiej rodziny. Zawiera, choć nie dosłownie, mnóstwo wskazówek jak radzić sobie z codziennymi przeciwnościami losu, rozbrykanym rodzeństwem, wyrażaniem uczuć i rozwiązywaniem drobnych dziecięcych konfliktów. Ponadto książeczka zawiera kolorowe i ładne ilustracje co przyciąga wzrok czytelnika. Śmiało i z powodzeniem można polecić ją każdej rodzinie.

Anna Janus - Szymańska