Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
70 lat MBP w Szprotawie - Bibliotekarz Lubuski

70 lat MBP w Szprotawie

logo_szprotawa70 lat temu powstała Biblioteka w Szprotawie, pierwotnie jako Biblioteka Powiatowa. Swoją siedzibę miała w budynku przy ulicy Krasińskiego. W roku 1948 została przeniesiona do Ratusza Miejskiego, gdzie zajmowała 3 pomieszczenia na parterze od strony wschodniej. W roku 1973 Biblioteka została ulokowana na parterze budynku przy ulicy Niepodległości, dzięki staraniom ówczesnej dyrektorki, pani Ireny Pilewicz. Dzisiaj Biblioteka Miejska zajmuje cały budynek, który otrzymała na własność w 2012 roku dzięki przychylności obecnego burmistrza – pana Józefa Rubachy. Jubileusz 70 – lecia istnienia szprotawskiej Biblioteki pozwala pozytywnie patrzeć w przyszłość, gdyż mimo różnorodnych przemian Biblioteka ciągle się rozwija, a wieloletnia przychylność samorządu jest dowodem na to, iż Biblioteka Miejska jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Szprotawy. Bibliotekę tworzą ludzie - zarówno kadra biblioteki, jak i użytkownicy – mieszkańcy gminy. To dzięki ich pomysłom i inicjatywom Biblioteka jest dzisiaj widoczna w środowisku lokalnym. Bardzo dziękuję moim pracownikom, którzy swoim zaangażowaniem i poświęceniem budują pozytywny wizerunek szprotawskiej Książnicy. Stale podnoszą swoje kwalifikacje na licznych kursach i szkoleniach, żeby „nadążać" za zmieniającym się światem i wymagającym użytkownikiem. Jako dyrektorka MBP twierdzę, że tylko pracując w zespole można tworzyć wielkie rzeczy. Dziękujemy także użytkownikom szprotawa_jubileusz70Biblioteki za to, że do nas przychodzą, że wypożyczają książki, że chcą uczestniczyć w naszych inicjatywach, że współtworzą z nami Bibliotekę. To dzięki ich licznym dowodom sympatii Biblioteka może istnieć, rozwijać się i świętować kolejne rocznice. Dzisiaj szprotawska Biblioteka to miejsce przyjazne, nowoczesne i coraz bardziej dostępne dla użytkowników z niepełnosprawnościami. Jej działalność już od dawna nie ogranicza się do wypożyczania książek. Ustawicznie rozwijamy swoją ofertę do wielu różnorodnych form kreatywnego spędzania czasu, adresowanych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

W ramach obchodów jubileuszowych 13 maja został zorganizowany festyn "Biblioteka dla dzieci". Młodzi szprotawianie mogli zapoznać się z dawnymi metodami powstawania papieru, wykonywać ciekawe eksperymenty naukowe, czy uczestniczyć w zabawach z chustą animacyjną. Nagrody w konkursie dla przedszkoli i młodszych grup szkolnych rozdał burmistrz – pan Paweł Chylak oraz dyrektorka biblioteki – pani Jolanta Wawrzyniak. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła grupa „Żuczki" z Przedszkola nr 1,  wyróżnienie otrzymały: grupa "Maki" z Przedszkola nr 3 oraz grupa „Tęczowe nutki" z Przedszkola nr 2. Tego dnia odbyła się także Gra Miejska ph „W poszukiwaniu książek". Wolontariusze rozstawieni w różnych ciekawych historycznie punktach w centrum miasta przedstawiali 5. drużynom zadania związane z Biblioteką lub miastem Szprotawa. Najbardziej kreatywna okazała się grupa z Zespołu Szkół przy ul. Sobieskiego, kolejna to grupa składająca się z członków Dyskusyjnego Klubu Książki oraz grupa z Zespołu Szkół Zawodowych w Szprotawie. Gra Miejska okazała się ciekawą formą poznawania historii lokalnej poprzez zabawę i formy ruchowe. Druga część obchodów miała miejsce 24 maja. Wtedy to została uroczyście odsłonięta tablica jubileuszowa upamiętniająca 70 – lecie Biblioteki. W obchodach uczestniczył burmistrz Szprotawy – pan Józef Rubacha, zastępca – pan Paweł Chylak, przewodniczący Rady Miejskiej – Andrzej Skawiński , kierownik Wydziału Edukacji i Kultury – pan Sylwester Chocholski oraz dyrektorzy szprotawskich placówek, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i osoby zaprzyjaźnione z Biblioteką. W uroczystościach uczestniczyła także pani Irena Pilewicz – pierwsza dyrektorka Biblioteki, która w tym roku kończy 90 lat. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Miejskiej, uczniów Szkoły Muzycznej oraz pań z Dyskusyjnego Klubu Książki. Podczas obchodów zostały wręczone również nagrody w konkursach jubileuszowych m.in. fotograficznym i na hasło promujące czytanie lub bibliotekę. W pierwszym z nich nagrodę główną otrzymała Patrycja Timoszczyk, natomiast osoby wyróżnione to Justyna Witulska, Wanda Wilanowska, Zbigniew Mazgaj i Izabela Dobek. W konkursie na hasło przyznano cztery wyróżnienia: dla pani Elżbiety Plucińskiej, pana Jerzego Plucińskiego oraz dla uczniów Dawida Dancha i Huberta Szlachetko.
W ramach obchodów jubileuszowych powstała także monografia Biblioteki, przedstawiająca kolejne losy szprotawskiej Książnicy od powstania do dnia dzisiejszego, a także okolicznościowa gazetka kulturalna „Kulturalnik". Podziwiać można było także wystawy okolicznościowe nawiązujące do historii Biblioteki.
Działalności współczesnej biblioteki nie da się ująć czy zamknąć w określonych ramach. Nie sposób przewidzieć, w jaki sposób szybko zmieniający się świat wpłynie na oczekiwania wobec takich miejsc jak placówki biblioteczne. Jedno w działalności biblioteki pozostanie niezmienne – troska i dbałość o zachowanie dorobku kultury i nauki oraz tożsamości narodowej i lokalnej, bez względu na zmieniającą się formę przekazu.

Jolanta Wawrzyniak