Owocowy Piknik we wschowskiej Bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Owocowy Piknik we wschowskiej Bibliotece

owocowy_2016Po raz trzeci Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie zainaugurowała wakacje „Owocowym Piknikiem z książką i zabawą". 25 czerwca 2016 r., w upalne sobotnie popołudnie, przybyli do Biblioteki młodzi i dorośli mieszkańcy Wschowy. Atrakcją tegorocznego Pikniku było spotkanie teatralno - warsztatowe przygotowane przez krakowską grupę EDU-ARTIS. Aktorzy rozpoczęli spektaklem o zdrowym stylu życia pt. "W domku Baby Jagi". Opowieść, wykorzystująca motywy znanej bajki, przeniosła widzów do tajemniczego lasu, gdzie w swojej chatce Baba Jaga karmiła Małgosię ciastkami z kremem, lodami, czekoladą i chipsami. Efekty takiego menu okazały się zgubne dla dziewczynki – była coraz bledsza, coraz słabsza i coraz grubsza... Na pomoc Małgosi przybył Jaś, który na szczęście przekonał ją do jedzenia warzyw i owoców. Namowom Jasia uległa również Baba Jaga, która po zjedzeniu smacznego jabłuszka stała się sympatyczną babcią Jadzią. Dzieci bardzo angażowały się w przygody bohaterów – radziły, podpowiadały, ostrzegały przed owocowy2owocowy3czarownicą. Przedstawienie zakończyło się wspólną gimnastyką i żywiołowym twistem, bo ruch również powinien być istotnym elementem naszego życia. Przekonani do zasad zdrowego żywienia, wszyscy z pasją przystąpili do wykonania kolorowego talerza. Z papierowych owoców i warzyw powstały pomysłowe kompozycje o ciekawych nazwach, np. „Pan Zdrowek", „Zdrowa buźka", „Pan Kalafior". W tym czasie trwała też degustacja owocowej sałatki i truskawkowych koktajli. Oprócz tego można było pochrupać marchewkę, kalarepkę i ogórka. W czytelni natomiast znajdowały się wybrane przez nas książki kucharskie. Zainteresowani mogli podpatrzeć ciekawe przepisy na zdrowe dania. Dużym powodzeniem uczestników Pikniku cieszyło się malowanie twarzy. Buzie dzieci ozdobiły barwne wzory: kotki, pieski, kwiatki i motyle. Na pamiątkę udziału w naszej imprezie każdy mógł zrobić sobie wesołe zdjęcie, pozując w zabawnych okularach, kowbojskim kapeluszu, z brodą czy wąsami. Ostatnim elementem spotkania były zabawy z chustą animacyjną. Dzieci przechodziły pod nią, biegały wokół i podrzucały piłeczkę. Zabawy trwały bez końca - roześmiani i rozbawieni uczestnicy nie chcieli rozstać się z Biblioteką.

Elżbieta Miśkiewicz