Szafki bookcrossingowe w Żarach - Bibliotekarz Lubuski

Szafki bookcrossingowe w Żarach

bokrossing_zaryStowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Kulturalnych „Dwukropek" dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miasta oraz przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną zainicjowało akcję bookcrossingową w Żarach. Bookcrossing to bezpłatne dzielenie się książkami, które można zostawić w specjalnie wyznaczonych miejscach. W Żarach ustawiono trzy szafki: przy basenie, w parku przy al. Jana Pawła II oraz przy żarskim Ratuszu. Każdy może skorzystać z tych książek, przeczytać, podać dalej, zostawić własne, którymi chce się podzielić z innymi. Można też zostawiać książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej, której pracownicy zadbają o to, by systematycznie uzupełniać szafki. Takie szafy stojące w miejscach publicznych to nowość w Żarach. Oznaczają łatwiejszy dostęp do książek dla wszystkich mieszkańców i osób odwiedzających miasto. W akcję włączono dzieci biorące udział wakacyjnych zajęciach w bibliotece. Dzieci nie tylko samodzielnie przygotowały ulotki, plakaty, ale również poznały główne idee wolontariatu. I to właśnie dzieci przyczyniły się do akcji promującej czytelnictwo w Żarach. 22 lipca grupa uczestników „Wakacji z Książką" zaniosła książki do szaf bookcrossingowych, rozdając przy okazji ulotki.
zary_bookrossingAkcja „Wakacje z Książką" potrwa do 19. sierpnia, ale również po wakacjach szafki będą służyć mieszkańcom miasta. Bookcrossing, jak każda inicjatywa przyczyniająca się do dzielenia się z innymi ludźmi własnymi dobrami, to doskonały dowód na to, jak wiele może zrobić każdy człowiek, aby w jego małej społeczności żyło się lepiej. Idea spodobała się najmłodszym uczestnikom „Wakacji z Książką". Miejmy nadzieję, że będą promować zamysł także po zakończeniu zajęć wakacyjnych.

Agnieszka Machej