Czytam wyobraźnią - Bibliotekarz Lubuski

Czytam wyobraźnią

wyobraznia_wschowawyobraznia_wschowa2W kwietniu i maju Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna oraz Biblioteka Publiczna we Wschowie realizowały projekt „Czytam wyobraźnią", przeznaczony dla rodziców dzieci słabowidzących i niedowidzących oraz dla wszystkich rodziców małych dzieci, jak również pedagogów i plastyków. Był to cykl warsztatów (4 spotkania po 2 godziny), polegających na tworzeniu książki dotykowej do stymulacji zmysłu dotyku dla dzieci z problemami wzroku. Postrzeganie świata przez osoby niewidome i niedowidzące jest utrudnione, książki natomiast ułatwiają dzieciom jego poznawanie i rozumienie. Inaczej widzi się rękami niż oczami, kolor ilustracji nie jest tak ważny, jak faktura. Uczestnicy nauczyli się, jak zaprojektować i wykonać taką książkę, by była funkcjonalna, a zarazem atrakcyjna dla dziecka. Zadaniem projektu była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci niewidomych i słabowidzących, rozwijanie i doskonalenie orientacji w małej przestrzeni, stymulowanie percepcji dotykowej u dzieci oraz pobudzanie ciekawości otaczającego świata. W warsztatach uczestniczyli rodzice wraz z dziećmi oraz pedagodzy i terapeuci, którzy na co dzień pracują z osobami z problemami wzroku. Efektem naszych spotkań są obrazki dotykowe, które z kolei mogą przyczynić się do powstania książeczek sensorycznych dla dzieci. Wykonane prace można obejrzeć w holu biblioteki.

Ilona Ratajczak