Europejskie Dni Dziedzictwa w Czerwieńsku - Bibliotekarz Lubuski

Europejskie Dni Dziedzictwa w Czerwieńsku

czerwiensk_edd_1Europejskie Dni Dziedzictwa – 30. 09. 2016 r. godz. 10.00-11.30, „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki. Kościoły i ich administratorzy w Gminie Czerwieńsk". Miejsce obchodów: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwieńsku. czerwiensk_eddOrganizator: Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwieńsku. Współpraca: Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwieńsku. Liczba uczestników: 70 osób

30 września 2016 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Czerwieńsku uczestniczyła w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W uroczystości tej partycypowało też Gimnazjum im. Jana Pawła II w Czerwieńsku. Dzięki tej współpracy możliwe było zaprezentowanie siedemdziesięcioosobowej grupie młodzieży z  trzech klas gimnazjalnych prelekcji na temat „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki" oraz „Kościoły i ich administratorzy w Gminie Czerwieńsk". Część merytoryczną tego spotkania poprzedziło przywitanie dyrektora wspomnianej placówki oświatowej dra Przemysława Góralczyka, a także wprowadzenie Dyrektor MGBP Bożeny Tietz dotyczące historii i istoty obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w poszczególnych państwach, ze szczególnym uwzględnieniem krajowej specyfiki. Część właściwą związaną z zasygnalizowaną problematyką przedstawił słuchaczom dr Przemysław Góralczyk. W interesujący sposób omówił on kwestie dotyczące dziejów poszczególnych miejscowych świątyń wpisanych w krajobraz lokalnej społeczności. Przybliżył również młodzieży barwne losy poszczególnych do 1945 r. ich niemieckich administratorów. Okres powojenny przypadający w nowych, tym razem polskich realiach, ukazał dr hab. Daniel Koteluk, omawiając między innymi burzliwe perypetie kapłanów: Ignacego Zonia, Ludwika Muchy, Felicjana Szklanego i Henryka Nowika.

Bożena Tietz