Ekslibris dzieci i młodzieży w 30. lecie konkursu - Bibliotekarz Lubuski

Ekslibris dzieci i młodzieży w 30. lecie konkursu

exlibris_zary_2016Za nami finał XVI Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży – Żary 2016 (24.09.2016), w którym uczestniczyły dzieci i młodzież w wieku od 6 do 19 lat. Tegoroczna odsłona odbyła się w 30. rocznicę konkursu, którego pierwsza edycja miała miejsce w październiku 1986 roku. Konkurs co dwa lata daje możliwość skonfrontowania dokonań dzieci i młodzieży z różnych krajów, ale i z różnych kręgów kulturowych, które łączy idea wykonania artystycznego znaku własności książki. Ponadto konkurs miał miejsce w czasie obchodzonego w 2016 roku najważniejszego wydarzenia tego roku, którym jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Wydarzenie to przyczyniło się do wzrostu znaczenia gospodarczego, społecznego, naukowego i kulturalnego Polski. Z okazji tego jubileuszu organizatorzy konkursu wprowadzili w tegorocznym konkursie dodatkową kategorię upamiętniająca to wydarzenie - ekslibris wydarzenia Chrzest Polski. W tej kategorii do konkursu wpłynęło 20 prac, których autorami są twórcy z Polski. Ogółem na tegoroczny konkurs wpłynęło 260 grafik ekslibrisowych, które zostały wykonane przez 231. młodych autorów z Polski i z zagranicy: Białoruś, Bułgaria, Litwa, Niemcy, Słowacja, Tajwan. Jury konkursu przewodniczył artysta grafik Marek Głowacki z Torunia. Do wystawy pokonkursowej jury zakwalifikowało 244 ekslibrisy, łącznie z pracami nagrodzonymi i wyróżnionymi. Na otwarciu wystawy oraz wręczeniu dyplomów i nagród rzeczowych obecni byli laureaci konkursu i kilkunastu uczestników, których ekslibrisy znajdują się na wystawie pokonkursowej. Wszystkim uczestnikom towarzyszyli ich rodzice, którzy z zapałem wspierają swoje dzieci tworzące w trudnej sztuce, jaką jest ekslibris.

Wystawę pokonkursową można oglądać w Galerii Ekslibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach przy ul. Wrocławskiej 11 do 15 listopada 2016 w godzinach otwarcia Biblioteki. W ostatnim czasie dotarła do nas bardzo miła informacja, że jednym z punktów Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kultura czytelnicza młodego pokolenia", organizowanej przez Katedrę Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Muzeum Miasta Łodzi w dniach 20–21 października 2016 r., będzie referat o naszym konkursie, pod tytułem „Amor artis, amor libris – Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży w Żarach, jako przykład krzewienia miłości do książek", który wygłosi dr Agnieszka Fluda-Krokos pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Taka wiadomość dodatkowo nas upewnia, że konkurs jest ważny w procesie rozwoju młodego człowieka oraz motywuje do organizowania kolejnych konkursów na ekslibris dzieci i młodzieży.

Krzysztof Cymach