Sienkiewicz na różne sposoby: wystawa, konkurs, wykład

Gorzow_sienkiewiczPonad 50. licealistów i studentów wysłuchało prelekcji o Henryku Sienkiewiczu, wygłoszonej 12 października 2016 roku w Bibliotece Pedagogicznej przez Cecylię Judek, polonistkę, bibliotekarkę, sekretarza naukowego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Rok 2016 jest Rokiem Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji w gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej przygotowano kilka wydarzeń upamiętniających pisarza. Od 20 września do 13 października można było oglądać wystawę o życiu i twórczości polskiego noblisty ze zbiorów Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Z oferty tej skorzystało 400 osób. W październiku zainaugurowano ogólnopolską akcję „Pocztówka do Pana Sienkiewicza", przygotowaną przez gorzowską bibliotekę we współpracy z Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Do końca grudnia 2016 uczniowie i wszyscy zainteresowani na adres tego muzeum mogą przesyłać własnoręcznie wykonane pocztówki dedykowane pisarzowi. Dużym powodzeniem cieszyła się również prelekcja Cecylii Judek, która przybliżyła postać H. Sienkiewicza nie tylko jako znakomitego pisarza i wielkiego patrioty, ale też jako zwykłego mężczyznę przeżywającego sercowe wzloty i upadki. Cecylia Judek od wielu lat prowadzi działalność dydaktyczną i kulturalną . Organizuje wystawy, konferencje, spotkania literackie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. – Jestem z zamiłowania biografistką - mówiła. – Ta moja przygoda zaczęła się jak miałam ze 12 lat. Przeczytałam wtedy książkę „Miłość niejedno ma imię" o kompozytorze Feliksie Mendelssohnie. Potem sięgnęłam po biografie Moneta, Maneta, potem kolejne... Czytałam wszystko, o wszystkich i zawsze dokładanie, nawet przypisy.
C. Judek zdradziła też jaki główny cel przyświeca jej gawędom o pisarzach.
- Wszystko po to, by ludzie czytali, mieli taką potrzebę . W starej komedii „Poszukiwany, poszukiwana" pewien dość podejrzany typ mierzył „zawartość cukru w cukrze". A ja interesuję się „zawartością człowieka w człowieku" . Z każdą przeczytaną książka ilość człowieczeństwa w nas wzrasta.
Główną organizatorką gorzowskich imprez upamiętniających H. Sienkiewicza była Magdalena Płatonow z Biblioteki Pedagogicznej WOM.


Hanna Ciepiela
fot. Monika Żołędziejewska