Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Jerzego Kupczyka przygoda z drewnem - Bibliotekarz Lubuski

Jerzego Kupczyka przygoda z drewnem

jerzego_przygodyJerzego Kupczyka 45 lat przygody z drewnem. 12 października odbyło się w Czytelni spotkanie z Jerzym Kupczykiem. Choć impreza stanowiła integralną część obchodów Żagańskiego Tygodnia Seniora, to była całkowicie poświęcona żagańskiemu artyście rzeźbiarzowi i jego 45. rocznicy przygody z drewnem. Kolejny raz połączyliśmy sztuki. Tym razem w stylu folk, bowiem Jerzy Kupczyk nie uważa się za twórcę ludowego, a raczej za tworzącego w stylu folk. Taką też muzyką na spotkanie z rzeźbą w drewnie wprowadził nas Andrzej Kajfasz, wokalista zespołu Nadija. Podczas krótkiego solowego koncertu wykonał kilka piosenek w języku polskim i łemkowskim sięgającym korzeni jego i pozostałych członków grupy. Będąc jeszcze pod wrażeniem pięknego śpiewu pana Andrzeja, otrzymaliśmy niewielką dawkę wiedzy na temat rzeźbienia w drewnie, bowiem w tym gatunku sztuki specjalizuje się Pan Kupczyk. Spotkanie odbyło się na zasadzie rozmowy z artystą. Dowiedzieliśmy się kiedy zaczęła się tak naprawdę ta rzeźbiarska przygoda, dlaczego Pan Jerzy rzeźbi właśnie w drewnie i czy próbował innych materiałów. Wspominał o rzeźbieniu w latach służby w wojsku, o pierwszych wystawach i odniesionych sukcesach i o tym jaki wywarły wpływ na jego dalszą działalność artystyczną. Pokazał nam płaskorzeźbę, która ma już 40 lat i której nie „wypuścił" w świat. Opowiedział nam, że były dyrektor Żagańskiego Pałacu Kultury udostępnił mu pracownię i zainicjował Galerię nazwaną później Galerią Dobrego Diabła. Wyjaśnił skąd taka nazwa i co za diabły rzeźbi. Zaznaczył też, że nie chce uchodzić za specjalistę od rzeźbienia diabłów i pokazał, że rzeźbi też wiele świątków i innych postaci, że tworzy np. tablice pamiątkowe, rzeźby okolicznościowe darowane jako prezenty różnym osobom czy instytucjom. Podczas rozmowy z artystą w tle wyświetlana była prezentacja multimedialna pokazująca zdjęcia niektórych prac, które znajdują się w rodzinnym mieście Pana Kupczyka Ostrzeszowie, były w Żaganiu lub powędrowały do różnych zakątków świata. Na koniec obejrzeliśmy filmy nagrane przez Pana Jana Mazura, który zaangażował się w przygotowania do imprezy, za co serdecznie dziękujemy. Filmy pokazują artystę przy pracy, wspominającego swoje początki i oprowadzającego po Galerii. Pogoda w tym dniu nie zachęcała do wyjścia z domu, ale goście spisali się na 6 i razem z nami i Panem Jerzym Kupczykiem świętowali obchody 45 lecia rzeźbiarskiej przygody z drewnem. Dziękujemy wszystkim za liczne przybycie, Panu Andrzejowi Kajfaszowi za występ, Prezesowi Pałacu Książęcego, Panu Pawłowi Lóssie za nagłośnienie, a Panu Jankowi Mazurowi za zaangażowanie i współpracę. Dziękujemy również Panu Jerzemu Kupczykowi, który przecież od lat udostępnia nam swoje rzeźby na różne okazje. Cieszymy się, że mogliśmy uhonorować tym spotkaniem i bezpośrednio uczestniczyć w obchodach tak pięknej rocznicy działalności artystycznej oraz gratulujemy ogromnego dorobku i życzymy zdrowia, wytrwałości i jeszcze wielu pięknych prac.


Urszula Sitarz


Jerzy Kupczyk urodził się w Ostrzeszowie i tam w roku 1955 ukończył siedmioklasową Szkołę Podstawową nr 2, następnie podjął naukę w Korpusie Kadetów w Warszawie. Przez kolejne 25 lat służył w Kielcach, w Warszawie i w Żaganiu, gdzie mieszka do dziś. Był saperem, minerem, płetwonurkiem i zwiadowcą. Już w wojsku prowadził zajęcia plastyczne z żołnierzami służby zasadniczej, w wojsku też ukończył studia pedagogiczne w Zielonej Górze na kierunku plastyka. Rzeźbił w tym czasie niewiele, ale wysłał swoje rzeźby na wystawę po raz pierwszy w roku 1972 i otrzymał II nagrodę, a w roku 1973 na wystawie „Wojsko Polskie w rzeźbie" w Pałacu Kultury w Poznaniu zdobył I nagrodę. Był to przegląd dziejów Polski od czasów Mieszka I po współczesność. Wyrzeźbione przez niego postacie były polichromowe, kolorowe i miały ok. 50 cm wysokości. Ze swoimi pracami brał udział w szeregu wystaw m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Gdańsku. Po kilku nowych sukcesach musiał dokonać wyboru pomiędzy plastyką a rzeźbą. Wybrał rzeźbę i oddał się jej całkowicie. W Żaganiu przez 10 lat prowadził zajęcia z dziećmi w Społecznym Ognisku Artystycznym, a w Żagańskim Pałacu Kultury otrzymał do dyspozycji pracownię, co pozwoliło mu utworzyć autorską galerię rzeźb często prezentowaną również w mediach krajowych. Z inicjatywy ówczesnego dyrektora ŻPK, Adama Stawczyka, zaczął, w nawiązaniu do pałacowych maszkaronów, rzeźbić diabły i tak powstała Galeria Dobrego Diabła. Diabły Jerzego Kupczyka znajdują się w kolekcji największego zbieracza diabłów w Polsce Wiktoryna Grąbczewskiego w Warszawie, a wraz z innymi rzeźbami w Muzeum Etnograficznym w Ochli, w Żaganiu, Żarach Zielonej Górze i innych miejscowościach, zdobią wiele miejsc rodzinnego miasta artysty, Ostrzeszowa. Drewniane figurki żagańskiego rzeźbiarza rozsiane są dzisiaj nie tylko po całym kraju, ale po całym świecie. Przez całe lata wywędrowały do Stanów Zjednoczonych, Francji, Włoch, na Gibraltar, Australii i innych krajów.

Jerzy Kupczyk cały czas pozostaje wierny drewnu, które uważa za bardzo szlachetny materiał, który najpierw żyje, rośnie, wydaje owoce, a po ścięciu w rzeźbie otrzymuje drugie życie. Rzeźby małe wykonuje w drewnie lipowym, natomiast do rzeźb dużych plenerowych wykorzystuje najczęściej topolę. Zanim wypracował swój własny styl, podglądał jakimi narzędziami pracują artyści ludowi, czym barwią drewno. W swoich pracach dąży do prostoty i zachowania harmonii. Nie uważa się za twórcę ludowego, raczej za tworzącego w stylu folk.

Andrzej Kajfasz jest głównym wokalistą grupy Nadija, która powstała w roku 2008 w Szprotawie. Teksty piosenek pisane są w języku łemkowskim, ukraińskim oraz polskim. Tworzenie muzyki z domieszką folku wypływa z korzeni członków zespołu oraz przywiązania do tradycji. Koncertowali już w wielu miastach w Polsce, a także w Toronto w Kanadzie. Brał udział w programie X Factor oraz zwyciężył w plebiscycie „Gazety Lubuskiej" na „Najlepszy zespół nie tylko rockowy" w roku 2013.