Bibliotekarz Lubuski 2016 - Bibliotekarz Lubuski

Bibliotekarz Lubuski 2016

BL_wwwZachęcamy do lektury "Bibliotekarza Lubuskiego". Periodyk ukazuje się w przededniu Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Osoby z niepełnosprawnością w bibliotece - inkluzja w świecie informacji i kultury - teoria i praktyka", której także patronuje medialnie. Staje się forpocztą konferencji zwłaszcza w kontekście sprofilowanych artykułów m.in. na temat napisów dla niesłyszących autorstwa doktorantki University College London, Renaty Mliczak, terapeutycznej roli literatury w rozważaniach pisarki Agnieszki Ginko, czy relacji z działań podejmowanych na rzecz specjalnych grup użytkowników przez biblioteki w Krośnie Odrzańskim i Wschowie. Bibliotekarzom praktykom polecamy program zajęć bioterapeutycznych "Do odważnych świat należy" opracowany przez Mariusza Kiełtykę z Biblioteki Publicznej w Gryfinie. O użytkownikach niepełnosprawnych również w rozmowie z Janiną Czechanowską, dyrektorką Biblioteki Publicznej w Bytomiu Odrzańskim. W dziale Nowe Media za sprawą artykułów Ewy Adaszyńskiej i Beaty Mirkiewicz przybliżona zostaje m.in. idea wolnego dostępu (Open Access) oraz zasoby sieciowe Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Poza tym cenne rozważania oscylujące wokół literatury, historii i nowych wyzwań stojących przed pracownikami nie tylko lubuskich książnic. Premiera najnowszego wydania 8 listopada, podczas konferencji. Numer w wersji elektronicznej dostępny jest w zakładce AKTUALNY NUMER.