Narodowe Święto Niepodległości w świebodzińskiej Bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Narodowe Święto Niepodległości w świebodzińskiej Bibliotece

11_listopadaBiblioteka Publiczna w Świebodzinie chcąc upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz podkreślić niezłomność, patriotyzm i bohaterskie czyny rodaków w walce o wolność dla polskiego narodu, włączyła się w obchodzone uroczyście w całym kraju Narodowe Święto Niepodległości. W ciągu Tygodnia Patriotycznego odbył się wernisaż wystawy zbiorów świebodzińskiej Biblioteki związanych z literaturą patriotyczną, w szczególności tematyką niepodległościową. Ekspozycja przygotowana przez Marcelinę Lichodziejewską skupia czasopisma np. „Mówią Wieki", „Focus Historia" oraz wydawnictwa zwarte, w tym: „Dzieje Polski", „Historia Polski", „Złota Księga Pieśni Polskich", „Kalendarz Niepodległości", „100 postaci, które tworzyły historię Polski", encyklopedie i kroniki Polski oraz liczne dotyczące Józefa Piłsudskiego. Ponadto odbyła się prelekcja o tematyce historycznej uatrakcyjniona prezentacją multimedialną pt. „Historia odzyskania Niepodległości". Jarosław Grala - autor prelekcji przedstawił najważniejsze fakty, wydarzenia oraz postaci, związane z odrodzeniem się Polski i kształtowaniem II Rzeczpospolitej. Przybliżono zagadnienia: Akt V listopada, Rada Regencyjna, Rząd Jędrzeja Moraczewskiego, Walki Legionów Polskich, Rozejm w Compiegne, Traktat Wersalski, Powstanie Wielkopolskie oraz Bitwa Warszawska. Nie zabrakło również życiorysów Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz Ignacego Paderewskiego. Uczestnicy spotkania wysłuchali teksty poezji niepodległościowej, fragmenty sonaty Ignacego Jana Paderewskiego a także najbardziej znaną z pieśni Legionów Polskich –„My, Pierwsza Brygada".
Zapraszamy do oglądania ekspozycji do 21 listopada 2016 r.

Edyta Zakrzewska