3000 razy Sienkiewicz! - Bibliotekarz Lubuski

3000 razy Sienkiewicz!

Sienkiewicz-pocztwkiRazem z zakończonym przed kilkunastoma dniami Rokiem autora Trylogii dobiegła też końca ogólnopolska akcja pt. Pocztówka do Pana Sienkiewicza, zorganizowana przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., a objęta patronatem przez Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Przypomnijmy, że akcja - skierowana do uczniów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych - została zainicjowana na początku października 2016 roku i polegała na własnoręcznym wykonaniu i wypisaniu pocztówki oraz wysłaniu jej do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Celem przedsięwzięcia było popularyzowanie wiedzy o życiu i twórczości Litwosa, odkrywanie i promocja dziedzictwa pisarza, rozwijanie kultury czytelniczej, inspirowanie uczniów do pracy twórczej, a także rozwijanie zdolności plastycznych i literackich. Przez niemal trzy miesiące swoje uczestnictwo w „Pocztówce..." zgłosiło 150 różnych placówek z terenu całego kraju – miast, miasteczek i wsi. 175 nauczycieli i opiekunów zadeklarowało udział 3000 osób – od kilkuletnich dzieci, które wspierali rodzice po dorosłych już uczniów szkół ponadgimnazjalnych - w tworzeniu sienkiewiczowskich kart pocztowych oraz przesłanie 2655 prac do Woli Okrzejskiej. Ostateczna ilość pocztówek pozostaje jednak tajemnicą... wszakże rejestracja uczestnictwa pozostawała sprawą dowolną. Powstawaniu „Pocztówek do Pana Sienkiewicza" towarzyszyło wiele niezwykle ciekawych i twórczych działań takich jak:
- liczne warsztaty plastyczne i literacko-plastyczne (np. na zajęciach w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie przed wykonaniem pocztówek uczniowie z miejscowych szkół słuchali audycji radiowych dotyczących pisarza i miejsc z nim związanych oraz oglądali plakaty, fotografie pochodzące z ekranizacji dzieł),
- lektura dzieł (np. podczas „Narodowego Czytania"...),
- wspólne oglądanie ekranizacji powieści (np. „Wieczór z ekranizacjami utworów Litwosa", „Noc czytelniczo-filmowa z Sienkiewiczem"),
- prezentacje multimedialne poświęcone życiu i twórczości pisarza (np. prezentacja pt. „Sienkiewicz jakiego nie znamy" czy „Wśród sienkiewiczowskich bohaterów nie tylko literackich"),
- apele (np. związane z rocznicą śmierci twórcy czy nadania placówkom imienia pisarza),
- konkursy (np. ortograficzny „O pióro Henryka Sienkiewicza" czy dotyczący życia i twórczości „Sienkiewicz? Znam!"),
- wystawy (np. książek pisarza, ilustracji do utworów wykonanych przez uczniów),
- wykłady, pogadanki,
- projekty i programy czytelnicze (np. w ramach „Szkolnego Festiwalu Nauki" czy realizowane całorocznie działanie „Z Henrykiem Sienkiewiczem ...podróże małe i duże" ),
- spotkania klubów dyskusyjnych (np. „Klub Miłosników Książek" czy „Klub Przyjaciół Książki"),
- spotkania autorskie (np. z Panią Anną Czerwińską- Rydel, autorką książki „Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu"),
- opracowywanie specjalnego wydania szkolnej gazety poświęcanego autorowi Trylogii,
- kręcenie filmów (np. dotyczących odbioru książek Sienkiewicza dziś),
- mini-spektakle teatralne (np. „Sienkiewicz jak żywy", „Z wizytą w Woli Okrzejskiej"),
- wycieczki do miejsc związanych z pisarzem (np. zwiedzono Oblęgorek i wirtualnie Wolę Okrzejską).
Warto zauważyć, że dla części uczestników akcji „Pocztówka.." była sienkiewiczowską inspiracją, dla innych uzupełnieniem – podejmowanych w całym roku i nie tylko – działań skupionych wokół Litwosa, a dla pozostałych podsumowaniem i zwieńczeniem wysiłku mającego na celu godne uczczenie pamięci wybitnego pisarza. Pozostając pod wielkim wrażeniem wszystkich podjętych w związku z upamiętnieniem Sienkiewicza aktywności, składamy wyrazy uznania i podziękowania tym, którzy zechcieli wziąć udział w zaproponowanej przez nas akcji. Grupom, których opiekunowie wypełnili formularz rejestracyjny w najbliższym czasie zostaną przesłane dyplomy uczestnictwa. Placówki otrzymają podziękowania za uczestnictwo.
Lista placówek, które przystąpiły do akcji

Magdalena Płatonow
Fot. Anna Giniewska