Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
LITERATURA NA CZERWONYM DYWANIE - Bibliotekarz Lubuski

LITERATURA NA CZERWONYM DYWANIE

NAGRODY_LITERACKIE_swiebodzin

NAGRODY LITERACKIE - TWÓRCY LITERATURY NA CZERWONYM DYWANIE. Tegoroczna, główna ekspozycja w holu świebodzińskiej biblioteki, nosi tytuł "Nagrody Literackie". Stanowi przegląd najważniejszych nagród literackich przyznawanych i wręczanych co roku w różnych kategoriach zarówno twórcom literatury jak i promującycm utwory docenione przez krytyków lub czytelników. Ekspozycja podzielona jest na 3 główne działy: nagrody regionalne, polskie i światowe. Lubuski Wawrzyn Literacki. Nagroda literacka w postaci unikatowego srebrnego pióra, przyznawana od 1994 roku. Jej celem jest promowanie literatury lubuskiej. Otrzymują ją autorzy prozy i poezji wywodzący się lub mieszkający obecnie na Ziemi Lubuskiej, a także autorzy, którzy wydali książki w lubuskich oficynach. Spośród znanych laureatów listę otwiera Beata Patrycja Klary dwukrotna laureatka Lubuskiego Wawrzynu Literackiego, za tomik "Zabawa w chowanego" (2011) oraz "Obiekty totemiczne" (2016). Dwukrotnym laureatem jest również Czesław Sobkowiak - w 2014 nagrodzony za tom "Światło przed nocą" i Janusz Koniusz laureat w 1995 i 2008 za "Kamień z serca". Na szczególną uwagę zasługuje Michał Kaziów, niewidomy pisarz, publicysta i dziennikarz radiowy nagrodzony w 1996 r. za zbiór opowiadań "Piętno miłości". W 2012 laureatem został Krzysztof Fedorowicz doceniony za powieść "Grünberg". Inne nagrody w tej kategorii to m.in. Śląski Wawrzyn Literacki, Nagroda Literacka Gdyni.
Nagroda Pulitzera. W roku 2017 obchodzimy 100 rocznicę ustanowienia Nagrody Pulitzera przez amerykańskiego dziennikarza i wydawcę węgierskiego pochodzenia Josepha Pulitzera. Jest to coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki w 21 kategoriach. Laureatów wybiera się głównie spośród twórców amerykańskich. Jury działa przy Wyższej Szkole Dziennikarstwa Uniwersytetu Columbia. Pierwsze nagrody rozdano w czerwcu 1917 roku. Obecnie rozdawane są w kwietniu. Na ekspozycji prezentujemy 12 laureatów i ich utwory. Nagrodzeni w dziedzinie literatury to m.in. Harper Lee za powieść "Zabić drozda" oraz John Steinbeck za "Grona gniewu" nagrodzony Nagrodą Nobla w 1962 oraz 1940 r. W 1999 r. nagrodę otrzymał Michael Cunningham za powieść "Godziny". Z kolei Donna Tartt doceniona została za powieść "Szczygieł" w kategorii fikcja.
Nagroda Bookera. Prestiżowa nagroda przyznawana dla autorów anglojęzycznych za najlepszą powieść z ostatniego roku. Do 2013 przyznawana autorom, którzy byli obywatelami Wspólnoty Narodów, Zimbabwe lub Irlandii. Pierwszy raz przyznana w 1969 r. Nagrodzeni to m.in. w 1982 roku Thomas Keneally (1989) "Lista Schindlera" oraz Ishiguro Kazuo "Okruchy dnia". Dwukrotnie nagrodzony J.M. Coetzee za "Życie i czasy Michaela K". (1983) i "Hańba"(1999). W 2000 roku nagroda powędrowała do Margaret Atwood za powieść "Ślepy zabójca". 2002 rok należał do Martela Yanna "Życie Pi". "W komnatach Wolf Hall" Hilary Mantel nagrodzono w 2009 roku.
Literacka Nagroda Nobla. Jest to najbardziej prestiżowa światowa nagroda spośród prezentowanych. Ustanowiona i ufundowana przez szwedzkiego naukowca, wynalazcę dynamitu – Alfreda Nobla. Wręczana od 1901 r. w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Od 1902 r. przez króla Szwecji, zawsze 10 XII. Każdy z laureatów otrzymuje złoty medal, dyplom honorowy i nagrodę pieniężną. Nagrodę z literatury przyznaje Akademia Szwedzka za wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji. Pierwszym laureatem literackiej nagrody był Sully Prudhomme. Nagradzanych prezentujemy na bieżąco na oddzielnej ekspozycji, która znajduje się w Wypożyczalni dla dorosłych. W tym roku poświęcona jest Bobowi Dylanowi.
Nagroda Literacka "Nike". Przyznawana jest za książkę roku od 1997 r. Jej celem jest promocja polskiej literatury współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem powieści.". Na ekspozycji prezentujemy 12 nagrodzonych książek. Pierwszym laureatem był Wiesław Myśliwski, który otrzymał nagrodę za "Widnokrąg" (1997). Ponownie nagrodzony w 2007 r. za "Traktat o łuskaniu fasoli". Wybrana przez czytelników w 2015 r. "Morfina" Szczepana Twardocha otrzymała również nagrodę Paszport Polityki w kategorii Literatura. Podwójną laureatką jest też Olga Tokarczuk, nagrodzona w 2008 za książkę "Bieguni" i w 2015 r. za "Księgi Jakubowe". Inni laureaci to m.in. Czesław Miłosz, Andrzej Stasiuk, Jerzy Pilch czy Marian Pilot.
Paszpot "Polityki" to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Ustanowiona przez tygodnik "Polityka", przyznawana od 1993 r. w 6 kategoriach a od 2002 r. w siedmiu. Pierwszym laureatem tej nagrody w kategorii Literatura w 1993 roku był Teodor Parnicki. Nagrodzony za twórczość prekursorską wobec współczesnych trendów i mód literackich, która zasługuje na spóźnioną promocję. Paszport otrzymał pośmiertnie, co stanowi wyjątek od reguły. Ekspozycja przedstawia nagrodzone książki m.in. Stefana Chwina "Hanemann", Sylwii Chutnik "Kieszonkowy atlas kobiet", Marka Krajewskiego "Śmierć w Breslau", Pawła Huelle "Mercedes-benz", Jacka Dehnela "Lala". Do grona nagrodzonych dołączyła Natalia Fiedorczuk-Cieślak 10.01.2017 r., która na gali rozdania nagród odebrała Paszport "Polityki" w kategorii Literatura za książkę "Jak pokochać centra handlowe", w której przedstawia przenikliwy portret współczesnej Polski.
Zapraszamy do obejrzenia ekspozycji w godzinach pracy Biblioteki jak również do zapoznania się z nagrodzonymi utworami, które w większości wypożyczyć można w Bibliotece w Świebodzinie.

 

Bogusława Hołub