Wydarzenia / Relacje / Opinie

ŚWIAT W 3D

zary warsztaty 3dOd 10.10.2018 do 12.10.2018 trwały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach warsztaty druku 3D. W zajęciach przygotowanych przez Stowarzyszenie Robisz.to wzięło udział ponad 200 osób. Byli to uczniowie żarskich szkół, bibliotekarze oraz nauczyciele.

Czytaj więcej: ŚWIAT W 3D

ŚCIEŻKA OBOK DROGI. WSPOMNIENIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

słubice niepodległaBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach serdecznie zaprasza na wydarzenie artystyczne pt. ŚCIEŻKA OBOK DROGI. WSPOMNIENIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.  Na spotkaniu znana i popularna aktorka Ewa Dałkowska dokona prezentacji zaadaptowanych fragmentów książki pt. "Ścieżka obok drogi" autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny.

Czytaj więcej: ŚCIEŻKA OBOK DROGI. WSPOMNIENIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Japoński teatr na gorzowskiej scenie

kamishi maleW gorzowskim Teatrze J. Osterwy rozpoczął się drugi sezon zajęć edukacyjnych „Przygody z teatrem kamishibai”. Bajki z drewnianej skrzynki opowiada Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej, a dzieci z zadziwienia rozdziawiają buzie… Maja Wilczewska pięć lat temu zafascynowała się teatrem ilustracji kamishibai, a rok temu została ambasadorska tej techniki.

Czytaj więcej: Japoński teatr na gorzowskiej scenie

"Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przez całe wakacje omawiane były „Bajki z dżungli i oceanu”. Każda opowiastka z książki Pani Agnieszki Ginko miała swój czas. Na zajęciach rozmawialiśmy z dziećmi, a potem wykonywaliśmy wspólnie prace plastyczne i się bawiliśmy. Przy omawianiu bajki pt. Rybka Rybik i życzliwość dzieci zrobiły piękną rafę koralową, którą ozdobiły kolorowymi żyjątkami z oceanu.

Czytaj więcej: "Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach

Gorzowianka nagrodzona za czytanie dzieciom!

Anna Giniewska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., znalazła się w gronie 13 laureatów konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2016/2017. Do konkursu zakwalifikowano 73 zgłoszenia z całego kraju.

Czytaj więcej: Gorzowianka nagrodzona za czytanie dzieciom!

Wiedza bez prądu

W piątek 8 grudnia w świetlicy wiejskiej w Bieniowie odbył się pierwszy gminny konkurs "Wiedza bez prądu". Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć wójta Gminy Żary pana Leszka Mrożka, który jak zwykle ufundował naszym graczom słodki upominek oraz pana Dariusza Zająca, z firmy PPUH DARBUD przedsiębiorcę z Zielonej Góry, który ufundował słodycze oraz nagrodę główną dla zwycięzców w postaci bonów upominkowych do Empiku w wysokości 100 zł każdy. Serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej: Wiedza bez prądu

Nauczyciele, których nie da sie zapomnieć

Tamta, dawna szkoła, nie kończyła się po dzwonku. Były dożynki, wycieczki, potańcówki. Mieszkańcy mali i duzi bawili się w teatr, a nauczyciel matematyki grał na grzebieniu – takie wspomnienia można było usłyszeć  25 października 2017 w Bibliotece Pedagogicznej na spotkaniu poświęconym pionierom gorzowskiego szkolnictwa i założycielom rodów nauczycielskich: Stefanii Jodko oraz Genowefie i Marianowi Rzeźniczkom. Od 2011 roku w Bibliotece Pedagogicznej odbywają się spotkania upamiętniające nieżyjących już, legendarnych lubuskich nauczycieli. Cykl zainicjowała „strażniczka pamięci” Izabela Mądrzak, nauczyciel bibliotekarz.

Czytaj więcej: Nauczyciele, których nie da sie zapomnieć

Być FIT

MARTA HENNIG, trenerka, blogerka i autorka książki Codziennie fit była gościem czwartkowego Klubu Super Mama działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu.  Cieszymy się, że Marta, która od dziecka jest naszą  czytelniczką, przybyła na spotkanie.

Czytaj więcej: Być FIT

JA to inny TY

Pomimo niepogody w MBP Żary jest gwarno i wesoło. A wszystko za sprawą warsztatów integracyjnych dla dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Tym razem rozmawialiśmy o tym, kim dla nas jest przyjaciel. Ale po kolei…

Czytaj więcej: JA to inny TY

Kresowe tajemnice naszych przodków

Kozaki to podzłoczowska miejscowość, której populacja niemal w całości osiedliła się w podwitnickich Pyrzanach. Dzieje tej wsi są dokumentowane w wielu publikacjach książkowych.  Większość z nich napisał lub wydał Bogusław Mykietów. 20 czerwca w witnickiej Bibliotece autor wygłosił wykład „Tropem kresowych tajemnic Kozaków-Zazul. O przemilczanej chlubnej przeszłości przodków mieszkańców Witnicy, Pyrzan i Białcza”.

Czytaj więcej: Kresowe tajemnice naszych przodków

Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki

Czytają, malują, opowiadają dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki. Przez cały rok szkolny dąbroszyńscy uczniowie uczestniczyli we wtorkowej ,,Przerwie na czytanie”. Finałem akcji było bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Szkoła w Dąbroszynie znalazła się wśród 53. lubuskich placówek, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu.

Czytaj więcej: Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki