Komunikaty

Seminarium bibliotekarzy 2017

29 marca w Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze odbędzie się coroczne seminarium dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych południowej części województwa lubuskiego. Serdecznie zapraszamy!

Program

BL zaprasza do współpracy

BL_wwwRedakcja "Bibliotekarza Lubuskiego" przygotowuje skład kolejnego numeru pisma. Publikacja planowana jest w Tygodniu Bibliotek (maj 2017). Zainteresowanych autorów prosimy o przesyłanie tekstów do 15 marca.
INSTRUKCJA WYDAWNICZA:
1. Tekst powinien być przygotowany w wersji elektronicznej i przekazany w formie wydruku, na płycie lub przesłany e-mailem.
2. Format czcionki Times New Roman, rozmiar 12, interlinia 1,5.
3. Objętość artykułów nie powinna przekraczać 10 stron wydruku (przy założeniu 1800 znaków na stronę).

Czytaj więcej: BL zaprasza do współpracy

KRAKOWSKI SALON POEZJI

JERZY_TRELA_plakat2Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza 15 stycznia 2017 r. (niedziela), godz. 12.00, sala kameralna Filharmonii Zielonogórskiej, na kolejne spotkanie w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. Gośćmi Salonu będą krakowscy aktorzy Jerzy Trela i Wojciech Trela. W programie: Monologi romantyczne – Cz. I „Wyzwolenie" S. Wyspiańskiego, „Dziady" A. Mickiewicza, fragmenty twórczości C. Norwida; Cz. II „Pan Tadeusz" A. Mickiewicza. Po spotkaniu możliwość zakupu książki Trela Beaty Guczalskiej.

Czytaj więcej: KRAKOWSKI SALON POEZJI

WEEKEND Z ANNĄ SENIUK

IMG_seniukANNA SENIUK, wybitna aktorka teatralna, filmowa, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie w sobotę 11 lutego będzie gościem Biblioteki w Szczańcu, a w niedzielę 12 lutego Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze. Anna Seniuk czytać będzie fragmenty poematu Stanisława Balińskiego "Wieczór w Teatrze Wielkim" oraz poezję kobiecą. Podczas spotkania Aktorka opowie o swoich rolach teatralnych i filmowych oraz o książce "Nietypowa baba jestem. W rozmowie z córką Magdaleną Małecką-Wippich". Gospodarz Salonu: Andrzej Buck. ZAPRASZAMY!

Czytaj więcej: WEEKEND Z ANNĄ SENIUK

LUBUSKIE WAWRZYNY 2016

LubWaw_2016_wwwWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp. zapraszają do udziału w 23. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Literacki, 12. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Naukowy oraz 4. edycji konkursu Lubuski Wawrzyn Dziennikarski. Wawrzyn Literacki jest przeznaczony dla autorów związanych z województwem lubuskim, dawnym zielonogórskim lub dawnym gorzowskim (miejsce urodzenia bądź zamieszkania), a także autorów książek wydanych w lubuskich oficynach. Wawrzyn Naukowy natomiast ma na celu promowanie książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej, dotyczących Środkowego Nadodrza lub województwa lubuskiego. Wawrzyn Dziennikarski ma za zadanie promować dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych, twórców najlepszych utworów dziennikarskich – reportaż, publicystyka, esej, felieton, artykuł polemiczny, dyskusyjny i inne gatunki dziennikarskie – odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.

Czytaj więcej: LUBUSKIE WAWRZYNY 2016

Dzień książki otwartej

BANER_1_ebooki_do_BLWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze zaprasza na „Dzień książki otwartej". W środę 8 lutego od godz. 12.00 w holu Biblioteki uruchomiona zostanie „Czytelnia w chmurze". Przy specjalnie przygotowanych dla czytelników stanowiskach będzie można uzyskać dostęp m.in. do 18 tys. e-book'ów, zapoznać się ze zbiorami książki mówionej (audiobookami) oraz możliwościami, dostępnego w Bibliotece Norwida, urządzenia o nazwie Czytak PLUS.

Czytaj więcej: Dzień książki otwartej

Rodzinne granie w Zielonej Górze

granie_maleBiblioteka Publiczna w Zielonej Górze ul. Zawada - Zielonogórska 62 zaprasza w sobotę 4 lutego na rodzinne granie.

Ile lat ma "Bibliotekarz Lubuski"?

BL_80„Bibliotekarz Lubuski" ma długoletnią tradycję. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze zainicjowała wydawanie własnego periodyku w roku 1958. Pismo początkowo ukazywało się jako miesięcznik pt. „Biuletyn Informacyjno-Bibliograficzny Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze". W roku 1959 zmieniono tytuł na „Kultura Lubuska". Pierwszy numer ukazał się jako jednodniówka i wydrukowany został przez Zielonogórskie Zakłady Graficzne.

Czytaj więcej: Ile lat ma "Bibliotekarz Lubuski"?

NARODOWE CZYTANIE 2017

narodowe_czytanie_2017Na początku września 2017 roku odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda zaproponował, aby lekturę na to wyjątkowe spotkanie wybrali Polacy. Zachęcamy do zapoznania się z przesłaniem, dostępnym na stronie www.prezydent.pl, w którym Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do wszystkich z prośbą o wzięcie udziału w wyborze książki na Narodowe Czytanie 2017. Aby oddać głos, należy wybrać jeden z poniższych tytułów, umieścić go w temacie e-maila i wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Czytaj więcej: NARODOWE CZYTANIE 2017

Ranking Bibliotek 2016

ik_2012_logo_maleSamorządy najbardziej zaangażowane w kulturalny rozwój swojej gminy już po raz szósty zostały nagrodzone przez Instytut Książki i "Rzeczpospolitą". Docenieni zostają ci, dla których dobrze działająca biblioteka gminna jest najlepszym świadectwem dbałości samorządu o zapewnienie łatwego i bezpłatnego dostępu do kultury, wiedzy i nowych mediów. Przygotowując ranking, rozesłano ponad 2300 ankiet. Uzyskano niemal 806 odpowiedzi. Metodologię rankingu opracowała kapituła w składzie: Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki; Paweł Jabłoński, Zastępca Redaktora Naczelnego dziennika „Rzeczpospolita"; Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej; Elżbieta Stefańczyk, Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich; oraz dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach - Andrzej Dąbrowski. Podczas gali nagrodzono przedstawicieli samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki rankingu oraz liderów każdego z województw. Najlepszą biblioteką w województwie lubuskim okazała się Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Trzcielu. Na drugim miejscu w województwie i 38. w Polsce uplasowała się Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie. Serdecznie gratulujemy!

Czytaj więcej: Ranking Bibliotek 2016

Czytaj - maluj - pisz

maly_plakat_konkurs_czytaj_maluj_pisz-bezKlub Czytających Rodzin "Przystanek Czytankowo" oraz Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. ogłaszają konkurs plastyczno-literacki dla rodzin z Gorzowa Wlkp. i powiatu gorzowskiego pod nazwą Czytaj -maluj - pisz. Celem konkursu jest promowanie czytania, zachęcenie mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego i powiatu gorzowskiego do spędzania wolnego czasu z książką oraz kreatywnego podejścia do książki i podejmowania działań twórczych z książką przez dzieci i dorosłych. Patronem honorowym konkursu jest Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom.

Czytaj więcej: Czytaj - maluj - pisz

Kraszewski 2016. Biblioteka w Żaganiu otrzymała dotację!

fotografiaadam_zyworonekzaganlubuskie-0207Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu otrzymała dofinansowanie z Instytutu Książki w ramach programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek 2016" w kwocie 24 065 złotych. Cały budżet zadania wynosi 28 734,00 zł, z czego 4 669,00 zł to wkład własny MBP. Środki te przekazane zostały Miejskiej Bibliotece Publicznej w ramach dotacji celowej w trakcie ostatniej sesji Rady Miasta Żagań. Tym samym żagańska Biblioteka znalazła się w gronie 44 beneficjentów w Polsce, którzy otrzymali dofinansowanie! Projekt MBP nosi nazwę: KSIĄŻKI W KATALOGU ON-LINE BIBLIOTEKI i obejmuje swoim działaniem poprawę standardów funkcjonowania Biblioteki poprzez jej wyposażenie w 6 zestawów komputerowych.

Czytaj więcej: Kraszewski 2016. Biblioteka w Żaganiu otrzymała dotację!